Premia dla młodego rolnika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Premia dla młodego rolnika (ang. Bonus for young farmers) – regulacja europejska mająca na celu ułatwić start zawodowy młodym rolnikom, zachęcać do podejmowania samodzielnej działalności rolniczej, przyspieszyć pożądane zmiany w strukturze agrarnej i zwiększyć konkurencyjność gospodarstw rolnych.

Pozycja młodych rolników w kierowaniu gospodarstwem rolnym[edytuj | edytuj kod]

W krajach UE kierujący gospodarstwem rolnym odgrywa szczególnie ważną rolę przy absorpcji środków unijnych. W Eurostacie przy badaniach statystycznych w ramach spisów ludności, przyjęto trzy poziomy wykształcenia osób kierujących gospodarstwami rolnymi[1]:

  • tylko praktyczne doświadczenie zdobyte w drodze praktycznej pracy w gospodarstwie rolnym,
  • podstawowe wykształcenie zdobyte na wszelkich kursach rolniczych w powiązaniu z praktyką rolniczą,
  • pełne wykształcenie rolnicze.

Przy określaniu pełnego wykształcenia rolniczego Eurostat pozostawił interpretacje tej definicji krajom członkowskim. W kontekście wykształcenia przyjęto tylko najwyższy poziom tego wykształcenia, które w statystyce określono jako pełne wykształcenie rolnicze. Za takie uznano każde szkolenie trwające przez okres równoważny co najmniej dwu latom szkolenia w pełnym wymiarze czasu pracy po zakończeniu kształcenia zawodowego, a także kształcenie w kolegiach, uniwersytetach oraz w innych typach szkół wyższych[2].

Z kolei za osobę kierującą gospodarstwem rolnym – według Eurostatu – uważa się osobę fizyczną upoważnioną przez właściciela lub użytkownika gospodarstwa rolnego do podejmowania decyzji produkcyjnych, nadzorowania ich lub wykonywania. Kierujący jest na ogół tą samą osobą, co użytkownik gospodarstwa rolnego[3].

Za gospodarstwo rolne – według Eurostatu – uznaje się wyodrębnioną jednostkę, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym, która posiada oddzielne kierownictwo i prowadzi działalność rolniczą, jako działalność podstawową lub wtórną.

Regulacje Wspólnoty dotyczące premii dla młodych rolników[edytuj | edytuj kod]

W rozporządzeniu Rady WE z 1999 r. przyjęto działanie w ramach podejmowania działalności przez młodych rolników, które określano jako premie dla młodych rolników[4]. Wsparcie realizowane było w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich przypadającego na lata 2000–2006.

Pomoc młodym rolnikom udzielana była w celu ułatwienia podejmowania działalności w rolnictwie pod następującymi warunkami:

  • rolnik ma mniej niż 40 lat,
  • rolnik posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności zawodowe,
  • rolnik rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego po raz pierwszy,
  • rolnik w zakresie gospodarstwa wykazuje jego rentowność,
  • rolnik spełnia minimalne normy dotyczące środowiska, higieny i warunków utrzymania zwierząt,
  • rolnik ten jest kierownikiem gospodarstwa.

Ustanowienie pomocy obejmowało:

  • jednorazową premię do wysokości nie wyższej niż 25 000 euro,
  • dotację na spłatę pożyczki zaciągniętej w celu pokrycia kosztów, które pojawiły się w związku z rozpoczęciem prowadzenia gospodarstwa,
  • skapitalizowana wartość dotacji na spłatę oprocentowania, która nie mogła przekraczać wartości premii.

Premie dla młodych rolników w świetle regulacji z 2005 r.[edytuj | edytuj kod]

W rozporządzeniu Rady WE z 2005 r. wsparcie udzielane było w celu podejmowania działalności przez młodych rolników[5]. Wsparcie realizowane było w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich przypadający na lata 2007–2013. Wsparcie udzielane było osobom, które spełniały następujące warunki:

Wsparcia udzielane było w wysokości maksymalnej kwoty do 55 000 euro.

Premie dla młodych rolników w świetle regulacji z 2013 r.[edytuj | edytuj kod]

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2013 r. wsparcie udzielane było w ramach działania rozwój gospodarstw i działalności rolniczej i obejmowało pomoc na rozpoczęcie działalności na rzecz młodych rolników[6]. Wsparcie realizowane było w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich przypadający na lata 2014–2020.

Warunkiem otrzymania wsparcia było:

Według rozporządzenia PE i Rady (UE) z 2013 r. rolnik aktywny zawodowo, to osoba rzeczywiście pracująca w gospodarstwie rolnym, wytwarzająca produkty rolne i utrzymuje użytki rolne w odpowiednim stanie[7].

Wsparcia udzielane było w wysokości maksymalnej kwoty do 70 000 euro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EU policies to promote women and youth in agriculture, G7 International Forum for Empowering Women and Youth in Agriculture and Food Systems, Japan, 12-13 December 2016.
  2. Piotr Slot, Lauwere Cariolen: Needs of young farmers: Report I of the Pilot project: Exchange programmes for young farmers, Wageningen, 2015.
  3. Elżbieta M. Prugl: Transforming masculine rule, Agricultural and Rural Development i the European Union, The University of Michigan Press, 2014.
  4. CELEX: 31999R1257
  5. CELEX: 32005R1698
  6. CELEX: 32013R1305
  7. CELEX: 32013R1307