Pretty Little Liars (seria książek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pretty Little Liars – seria powieści młodzieżowych z wstawkami dreszczowca napisana przez Sarę Shepard. Książki opowiadają o przygodach czterech dziewczyn – Spencer, Hanny, Arii i Emily, których przyjaźń upada po tym, jak w siódmej klasie ich przyjaciółka Alison tajemniczo znika. Cztery lata później jej martwe ciało zostaje odnalezione, a dziewczyny zaczynają dostawać wiadomości od "A", które próbuje je zabić, wyjawić ich największe sekrety oraz zemścić się za to, co dziewczyny wraz z Alison robiły - często znęcały się i szantażowały swoich rówieśników.

Książki, oprócz o "A", opowiadają także o innych problemach - morderstwach, uzależnieniu od narkotyków, piciu alkoholu, bulimii, homoseksualiźmie oraz chorobach psychicznych. Powieści często pojawiały się na liście bestsellerów The New York Times.

W USA książki są wydawane przez HarperTeen, a w Polsce przez wydawnictwo Otwarte.

W czerwcu 2010 pojawił się serial telewizyjny, luźno bazowany na książkach - Słodkie kłamstewka.

Bohaterki[edytuj | edytuj kod]

Mimo, że w książkach występuje bardzo dużo bohaterów, przez całą serię wszystko kręci się wokół siedmiu z nich. Notka: by uniknąć nieporozumień, Courtney DiLaurentis jest nazywana Alison, ponieważ podszywała się pod nią gdy ta była w zakładzie psychiatrycznym, co zostało wyjaśnione w 8 części.

Courtney DiLaurentis podszywająca się pod Alison DiLaurentis

Okrutna, popularna i piękna dziewczyna, która rządzi szkołą i swoimi przyjaciółkami twardą ręką. Jest bliźniaczką Alison. Siostra zmuszała ją, do mówienia na siebie Ali. Przez to lekarz stwierdził, że choruje na schizofrenię. Jest tą "dobrą" siostrą, choć i tak często manipuluje sekretami, które zna, prześladuje oraz szantażuje swoich znajomych. Prawdziwa Alison była o wiele gorsza, ale zniknęła (jak się okazało – Courtney miała zostać wysłana do zakładu psychiatrycznego, ale udało jej się przechytrzyć rodziców i zamiast niej pojechała tam Alison, a Courtney przejęła jej życie). Zakochała się w niej Emily. Została zabita przez Alison w 7 klasie przed rozpoczęciem się akcji książek. Courtney jest nazywana przez dziewczyny Alison, gdyż aż do 8. książki myślały, że przyjaźnią się z "prawdziwą" Alison.

Alison DiLaurentis błędnie uznana za Courtney DiLaurentis

"Prawdziwa" Alison, którą dziewczyny poznały w 8 części. Często kłóciła się ze swoją siostrą – Courtney, którą zmuszała do naśladowania siebie. Sprowokowała siostrę tak, by wyglądało na to, że Courtney próbowała utopić Alison w basenie. Przez to ich rodzice postanowili wysłać Courtney do zakładu psychiatrycznego, ale w dniu w którym miało to nastąpić, Courtney ukradła pierścionek Alison i rodzice pomylili je ze sobą, przez co niewłaściwa bliźniaczka (Alison) trafiła do zamkniętego zakładu. Przed akcją książek wydostała się jakoś z zakładu i zabiła Courtney ze swoim pomocnikiem (wtedy jeszcze o tym nie było wiadomo, dopiero w 8. części ludzie się dowiedzieli). Potem aż do 8. części ukrywała się w zakładzie i obmyślała plan zabicia głównych bohaterek – prawie jej się to udało – zwabiła dziewczyny do domku w górach i podpaliła go. Jednak one się wydostały, a Alison tam utknęła i prawdopodobnie zginęła – nigdy nie odnaleziono jej ciała, jednak Emily, zakochana w Ali, zostawiła dla niej otwarte drzwi więc dziewczyny (a szczególnie Emily) uważają, że Alison się wydostała. Alison przeżyła pożar. W 14 części dziewczyny ją spotkały w starym domku obok siedziby pana Marina (gdzie był jego sztab czy coś). Chciała je zabić ze swoim pomocnikiem.

Spencer Hastings

Jest perfekcjonistką, która próbuje dorównać swojej siostrze - Melissie - która jest faworyzowana przez rodziców, przez co Spencer cały czas musi skupiać się na swojej nauce, by rodzice ją doceniali. Przez jedne wakacje uczęszcza do uniwersytetu Princeton, oraz bierze dopalacze by poprawić koncentrację i móc lepiej się uczyć.

Hanna Marin

Popularna i piękna dziewczyna, która zmaga się z bulimią. Przed poznaniem Alison (tak naprawdę Courtney) była gruba i nie miała żadnych przyjaciół. Po jej śmierci dowiedziała się, że można łatwo schudnąć przez wymiotowanie tego co się je i zaczęła to stosować. Obsesyjnie przejmuje się popularnością.

Aria Montgomery

Artystka, która kiedyś mieszkała w Rosewood, a gdy Alison (Courtney) zniknęła (została zabita) przeniosła się na Islandię. 1. książka zaczyna się kiedy Aria wraca po przerwie do Rosewood. Pewnego dnia gdy z Alison przechadzały się po mieście, widziała jak jej ojciec zdradza jej matkę. Aria ukrywała to, by jej rodzina się nie rozpadła, ale mimo tego "A" wyjawił ten sekret.

Emily Fields

Pływaczka, która najpierw myślała, że jest lesbijką, ale potem stwierdziła, że jest biseksualistką. Była zakochana w Alison (Courtney). Jej rodzice na początku nie akceptowali jej orientacji i próbowali ją zmienić. Ma zamiar uczęszczać do uniwersytetu Karoliny Północnej.

A

Anonimowy antagonista serii. Prześladuje Emily, Arię, Hannę i Spencer, ponieważ chce się zemścić za okrucieństwa, które dziewczyny wraz z Alison (tak naprawdę Courtney) zrobiły. Pierwszy A. to Mona, która zostaje zabita przez Spencer w 4. części. Drugi A. to prawdziwa Alison, która po ujawnieniu prawdopodobnie zginęła w pożarze. Trzecim A. są dwie osoby - Alison oraz Nick Maxwell, chłopak Alison(udawał Olafa, Derricka, Jacksona, Phineasa oraz Trippa, chłopaka Iris). W 14 części Nick zostanie złapany, a Alison ucieknie.

Spis książek[edytuj | edytuj kod]

Notka: najpierw podana jest nazwa oryginalna, następnie polska, potem oryginalne wydanie i na samym końcu polskie wydanie.

Pierwszy arc[edytuj | edytuj kod]

 • 1. Pretty Little Liars – Kłamczuchy – 3 października 2006 – 24 sierpnia 2011
 • 2. Flawless – Bez skazy – 27 marca 2007 – 7 września 2011
 • 3. Perfect – Doskonałe – 21 sierpnia 2007 – 5 października 2011
 • 4. Unbelievable – Niewiarygodne – 27 maja 2008 – 19 października 2011

Drugi arc[edytuj | edytuj kod]

 • 5. Wicked – Zepsute – 25 listopada 2008 – 25 stycznia 2012
 • 6. Killer – Zabójcze – 30 czerwca 2009 – 21 marca 2012
 • 7. Heartless – Bez serca – 19 stycznia 2010 – 16 maja 2012
 • 8. Wanted – Pożądane – 8 czerwca 2010 – 22 sierpnia 2012

Trzeci arc[edytuj | edytuj kod]

 • 9. Twisted – Uwikłane – 5 lipca 2011 – 17 października 2012
 • 10. Ruthless – Bezlitosne – 6 grudnia 2011 – 9 stycznia 2013
 • 11. Stunning – Olśniewające – 5 czerwca 2012 – 3 kwietnia 2013
 • 12. Burned – Rozpalone – 4 grudnia 2012 – 3 lipca 2013

Czwarty arc[edytuj | edytuj kod]

 • 13. Crushed – Skruszone – 4 czerwca 2013 – 16 lipca 2014
 • 14. Deadly – Zatrute – 3 grudnia 2013 – 19 listopada 2014
 • 15. Toxic – Toksyczne" - '3 czerwca 2014 – 4 marca 2015
 • 16. Vicious – Mordercze - 2 grudnia 2014 – 13 stycznia 2016

Dodatkowe powieści[edytuj | edytuj kod]

 • 4.5. Pretty Little Secrets – Pretty Little Liars. Sekrety – 3 stycznia 2012 – 6 listopada 2013
 • 0.5. Ali's Pretty Little Lies – Tajemnice Ali – 2 stycznia 2013 – 19 marca 2014