Pretty Yende

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Od lewej: tenor Colin Lee, sopranistka Pretty Yende, dyrygent Richard Bonynge, mezzosopranistka Violina Anguelov, baryton George Stevens – na przedstawieniu Łucji z Lammermooru w Kapsztadzie w kwietniu 2013 roku.

Pretty Yende (ur. 6 marca 1985 w Piet Retief) – południowoafrykańska śpiewaczka operowa.

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Piet Retief[1] w prowincji Mpumalanga w Republice Południowej Afryki. Ukończyła z pochwałą studia na South African College of Music, umiejscowionym w Rondebosch wydziale Uniwersytetu Kapsztadzkiego oraz na mediolańskim Teatro alla Scala.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pretty Yende zdobyła dwie główne nagrody (w kategoriach: opera i operetka) w International Hans Gabor Belvedere Singing Competition 2009 w Wiedniu[2], pierwsze miejsca w 2010 roku w Vincenzo Bellini International Competition, w 2011 roku w Operaliach, w których wyróżniono ją również Nagrodą w kategorii Zarzuela oraz Nagrodą Publiczności[3]. W 2017 otrzymała International Opera Award[4]. W 2012 roku wcieliła się w rolę Mussety w Cyganerii, operze Giacomo Pucciniego, wówczas wystawianej na scenie Teatro alla Scalla. 17 stycznia 2013 roku zadebiutowała w nowojorskiej Metropolitan Opera, występując jako Adèle w widowisku Gioacchino Rossiniego pt. Hrabia Ory.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

27 kwietnia 2013 roku przyznano sopranistce srebrny Order of Ikhamanga. W oświadczeniu przewodniczącego Nationals Orders Advisory Council, dr. Cassiusa Lubisiego, Yende odznaczono „za wspaniałe osiągnięcia i międzynarodowe uznanie na polu światowej opery oraz pełnienie roli wzoru dla początkujących, młodych muzyków”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Soprano Pretty Yende (ang.). metopera.org. [dostęp 2017-11-07].
  2. Belvedere Singing Competition, www.belvedere-competition.com [dostęp 2020-06-12].
  3. Biography (ang.). prettyyende.com. [dostęp 2017-11-07].
  4. Pretty Yende, Soprano (ang.). roh.org.uk. [dostęp 2017-11-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]