Problem producenta i konsumenta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Problem producenta i konsumenta to klasyczny informatyczny problem synchronizacji. W problemie występują dwa rodzaje procesów: producent i konsument, którzy dzielą wspólny zasób - bufor dla produkowanych (konsumowanych) jednostek. Zadaniem producenta jest wytworzenie produktu, umieszczenie go w buforze i rozpoczęcie pracy od nowa. W tym samym czasie konsument ma pobrać produkt z bufora. Problemem jest taka synchronizacja procesów, żeby producent nie dodawał nowych jednostek gdy bufor jest pełny, a konsument nie pobierał gdy bufor jest pusty.

Rozwiązaniem dla producenta jest uśpienie procesu w momencie gdy bufor jest pełny. Pierwszy konsument, który pobierze element z bufora budzi proces producenta, który uzupełnia bufor. W analogiczny sposób usypiany jest konsument próbujący pobrać z pustego bufora. Pierwszy producent, po dodaniu nowego produktu umożliwi dalsze działanie konsumentowi. Rozwiązanie wykorzystuje komunikację międzyprocesową z użyciem semaforów. Nieprawidłowe rozwiązanie może skutkować zakleszczeniem.

Rozważać można również nieco uproszczoną wersję problemu – z buforem o nieograniczonej pojemności, a także trudniejszą – z większą liczbą producentów i konsumentów.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

W rozwiązaniu poniżej używamy dwóch semaforów: pusty oraz pełny. Semafor pusty jest opuszczany przed dodaniem do bufora. Jeśli bufor jest pełny semafor nie może być opuszczony i producent zatrzymuje się przed dodaniem. W następnym uruchomieniu konsumenta semafor jest podniesiony, co umożliwia producentowi dodanie jednostki do bufora. Konsument działa w analogiczny sposób.

semaphore pełny = 0
semaphore pusty = ROZMIAR_BUFORA

procedure producent() {
  while (true) {
    produkt = produkuj()
    down(pusty)
    dodajProduktDoBufora(produkt)
    up(pełny)
  }
 }

procedure konsument() {
  while (true) {
    down(pełny)
    produkt = pobierzProduktZBufora()
    up(pusty)
    użyjProdukt(produkt)
  }
}

Powyższe rozwiązanie działa poprawnie w przypadku, gdy istnieje tylko jeden producent i tylko jeden konsument. W czasie działania wielu procesów może dojść do próby jednoczesnego odczytania bądź zapisania produktu w buforze w tym samym miejscu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]