Prochodna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prochodna
Ilustracja
Wnętrze jaskini
Państwo

 Bułgaria

Położenie

okolice wsi Karłukowo,
gmina Łukowit

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Prochodna”
Ziemia43°10′33″N 24°04′23″E/43,175833 24,073056

Prochodna (bułg. Проходна; pol. Przechodnia) – jaskinia krasowa zlokalizowana w północnej Bułgarii, w pobliżu miejscowości Karłukowo (Карлуково), w gminie Łukowit.

Jaskinia ma około 30 metrów wysokości i 20 metrów szerokości. Posiada formę tunelu, który przebija jedno ze wzniesień na wylot. Posiada liczne kotły stropowe, co świadczy o tym, że początkowo tworzyła się w strefie nasycenia. Dopiero gdy wytworzył się korytarz około 5-metrowej wysokości, jaskinia przeszła do strefy przejściowej. Obecne rozmiary jaskini zawdzięczać należy działalności erozyjnej (wgłębnej) podziemnego potoku. Pod koniec okresu przejściowego siła erozyjna tego potoku zmalała. Na dnie pozostały liczne świadki meandrowania w postaci stożków skalnych o wysokości do 12 metrów. W sierpniu 1957 jaskinię badała polska grupa speleologów podczas wyprawy bałkańskiej zorganizowanej przez Komisję Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Wójcik, Speleolodzy polscy w jaskiniach Bałkanu, w: Czasopismo Geograficzne, PWN, Warszawa-Wrocław, tom XXX, zeszyt 2/1959, s.215

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]