Projekt budowlany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Projekt budowlany – opracowanie (dokument) podlegający prawnemu zatwierdzeniu przedstawiające plany inwestycji budowlanej w formie i zakresie określonym w odpowiednim rozporządzeniu[1] stanowiący część dokumentacji budowy określony w ustawie[2].

Projekt budowlany powinien być sporządzony zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunkami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami przepisów prawnych w szczególności warunkami ustawy Prawo budowlane.

Podstawowy zawartość tego opracowania to:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu, określający m.in. granice działki oraz usytuowanie w tych granicach obiektów budowlanych, również miejsce podłączenia mediów oraz odprowadzania ścieków a także sposób podłączenia do infrastruktury drogowej.
  • projekt architektoniczno-budowlany, określający obiekt lub obiekty budowlany(ne).
  • w zależności od potrzeb oświadczenia jednostek odpowiedzialnych o zapewnieniu dostaw energii, gazu, wody, a także o odprowadzeniu ścieków i przyłączeniu obiektu do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej itp.
  • w zależności od potrzeb wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.

Dodatkowo w celu realizacji inwestycji niezbędne będą następujące projekty:

Projekt wykonawczy, który jest także częścią dokumentacji budowy określony w Prawie budowlanym jako rysunki i opracowania służące realizacji budowy.

Projekt warsztatowy, który jest opracowaniem projektowym określającym sposób wykonania elementu poza terenem budowy (w warsztacie).

Przypisy