Protocol for Web Description Resources
POWDER (ang. Protocol for Web Description Resources) – standard opracowany przez W3C do oddzielania w Internecie treści szkodliwych dla dzieci (filmy, opowiadania erotyczne, seks-shopy, gry z przemocą) od treści neutralnych, a także pozwalający dostosowywać wyniki wyszukiwań strony www do wymagań konkretnych grup docelowych (przepustowość, niepełnosprawni, wyselekcjonowane dane). Rekomendowany od września 2009 przez W3C[1] jako następca standardu PICS.
Motywacją rozwoju POWDER były niepokoje i obawy zarówno społeczne (system identyfikacji treści), jak i komercyjne (dostarczanie wyselekcjonowanych treści, odpowiednich dla pewnych grup docelowych).
POWDER dostarcza prostą metodę łączenia danych RDF z grupami zasobów IRI. Jego podstawową jednostką informacji jest Description Resource (opis zasobu). Składa się on z:
- nadającego – kto jest dostawcą opisu (kto opisał czego dotyczy zasób/zakres),
- zakresu – definiującego zakres opisywanych zasobów, przy pomocy IRI,
- opisu właściwego – opisującego zakres zasobów (streszczenie tematyki dokumentu).
Przykłady użycia
[edytuj | edytuj kod]- Wyszukiwanie stron przystosowanych do wymagań użytkowników. Np. strony ułatwiające nawigację za pomocą klawiatury, wyszukiwanie alternatywnych wersji dokumentów np. w formacie Braille’a.
- Ochrona dzieci przed pornografią. Dziecko otrzymuje SMS z linkiem do szkodliwej strony. Rodzic uruchomił wcześniej na telefonie dziecka (udostępnioną przez operatora sieci) kontrolę rodzicielską. Operator sprawdza metadane POWDER na stronie z SMS-a. Jeśli treść jest szkodliwa, dziecko otrzymuje komunikat Ochrona dzieci – strona zawiera treści dla Ciebie niebezpieczne, a strona jest blokowana. To samo działanie może dotyczyć korzystania z Internetu.
Różnice między POWDER a PICS
[edytuj | edytuj kod]Udogodnienia poprawione względem standardu PICS[2]:
- PICS opisuje zasoby URL, POWDER pozwala definiować również dane abstrakcyjne identyfikowane przez IRI, takie jak np. pojęcia „byt fizyczny”, dane na dysku, książkę adresową itp.
- Może być przetwarzany w środowisku Internetu semantycznego, np. za pomocą zdefiniowanych w ontologii OWL metod,
- Opisy (etykiety) mogą być kodowane w XML i innych składniach używających kodowania RDF/OWL jak N3. Nie ma tu specyficznej składni jak to było w PICS,
- Oprócz formalnie zdefiniowanych opisów, POWDER pozwala na przyłączenie do grupy zasobów tzw. free-text ‘tags’, luźno opisujących zasób.
- W przeciwieństwie do PICS, POWDER nie pozwala na dołączanie opisów bezpośrednio do kodu html strony. Opisy zasobów umieszczane są w oddzielnych dokumentach XML. Przykładowe dołączenie opisu do zasobu
.<link rel="powder" href="powder.xml" type="application/xml" />