Protodasycerus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Protodasycerus
Yamamoto, 2016
Okres istnienia: cenoman
100.5/93.9
100.5/93.9
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

kusakokształtne

Nadrodzina

Staphylinoidea

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

Dasycerinae

Rodzaj

Protodasycerus

Typ nomenklatoryczny

Protodasycerus aenigmaticus Yamamoto, 2016

Protodasycerus – wymarły rodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych. Obejmuje tylko jeden opisany gatunek, Protodasycerus aenigmaticus. Żył w kredzie na terenie współczesnej Mjanmy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2016 roku przez Shuheia Yamamoto na łamach „Cretaceous Research”. Opisu dokonano na podstawie inkluzji w bursztynie birmańskim, odnalezionej w dolinie Hukawng, w okolicy Noije Bum w gminie Tanai i dystrykcie Myitkyina na terenie birmańskiego stanu Kaczin. Skamieniałość datowana jest na wczesny cenoman. Nazwa rodzajowa to połączenie greckiego „protos” i nazwy Dasycerus, natomiast epitet gatunkowy oznacza po łacinie „zagadkowy”[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o podługowato-owalnym, zwartym ciele długości 1,1 mm, ubarwionym czarniawobrązowo z brązowymi narządami gębowymi i odnóżami. Prawie tak szeroka jak długa, prognatyczna głowa miała obręczowato przewężoną szyję, dwie bruzdki i dwa dołki na ciemieniu, rozpłaszczoną część przedoczną, duże, półkuliste, silnie wyłupiaste oczy złożone, niskie wzgórki czułkowe i nadskroniowe, głaszczki szczękowe o dość zaostrzonym i dłuższym od poprzedniego członie wierzchołkowym oraz długie i bardzo cienkie czułki zbudowane z 11 członów, z których trzy ostatnie formowały luźną buławkę; pozbawiona była przyoczek i bruzd czułkowych. Lekko poprzeczne, nieco szersze od głowy przedplecze miało szerokie guzy, dwie pary wcisków pośrodku, wypukłą krawędź przednią, najpierw ukośne, a w tylnych ⅔ rozszerzone krawędzie boczne oraz dwufalistą krawędź tylną. Niewielka tarczka była prawie trójkątna, tak szeroka jak długa. Podługowato-owalne pokrywy miały grubo ząbkowane brzegi, ukośnie ścięte krawędzie tylne i nakrywały odwłok po środek piątego tergitu. Na każdej znajdowało się 10 pełnych rzędów punktów, brak zaś było guzów czy żeberek. Tylne skrzydła były w pełni wykształcone. Zapiersie było lekko poprzeczne, trapezowate. Przednie biodra były poprzeczne stykały się ze sobą, środkowe były wąsko odseparowane, a tylne małe i stykały się ze sobą. Długie i bardzo cienkie odnóża miały maczugowate uda oraz trójczłonowe stopy o niezmodyfikowanych pazurkach. Na spodzie szerokiego odwłoka widocznych było sześć sternitów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Shuhei Yamamoto. The first fossil of dasycerine rove beetle (Coleoptera: Staphylinidae) from Upper Cretaceous Burmese amber: Phylogenetic implications for the omaliine group subfamilies. „Cretaceous Research”. 58, s. 63–68, 2016. DOI: 10.1016/j.cretres.2015.09.022.