Przełącznik KVM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełącznik KVM

Przełącznik KVM (ang. KVM switch, od słów Keyboard, Video, Mouse) – urządzenie umożliwiające podłączenie do jednego (lub więcej) zestawu składającego się z klawiatury, myszy oraz monitora, dwóch lub większej liczby komputerów. Czasami posiadają też funkcje przełączenia wejścia mikrofonowego, wyjścia dźwięku lub portów USB. Funkcją przełączników KVM jest możliwość używania jednej konsoli (klawiatury, monitora i myszy) do pracy na kilku (kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu) komputerach z łatwym przełączaniem się między nimi.

Stosuje się je najczęściej do podłączania komputerów w wersji desktop albo w wersji rack. Sam przełącznik może być w wersji desktop (do postawienia na biurku), do montażu na ścianie lub w wersji rackowej, gdzie zajmuje wysokość 1U lub więcej, np. 3U.

Jak działa przełącznik KVM[edytuj | edytuj kod]

Komputery, są podłączone do przełącznika KVM za pomocą kabli CAT5 lub specjalnych kabli KVM. Klawiatura, monitor i myszy są podłączone do przełącznika KVM. Przełączanie pomiędzy jednym komputerami  a drugim komputerem realizowane jest za pomocą specjalnych przycisków sterujących na przełączniku klawiszy funkcyjnych na klawiaturze bądź przycisków ekranowych.

Przełączniki KVM może występować w wersji biurkowej najczęściej obsługują do 4 urządzeń, w wersji przeznaczonej do montażu w szafie rakowej (w tej wersji mogą być w celu oszczędności miejsca montowane w szafie rakowej bądź w stojakach od razu wyposażane np. we wbudowany monitor, klawiaturę, touchpad).

Odległość maksymalna na jaką przełączniki KVM są wstanie obsługiwać komputery zależy od jego rodzaju. W odległościach do 8 metrów wykorzystuje się przełączniki KVM ze standardowymi kablami KVM. Jeśli natomiast komputery podłączone do przełącznika KVM znajdują się w większej odległości powyżej 8 metrów do nawet 300 metrów używa się przewodów CAT5 i innego typu przełączników KVM obsługujących tego typu okablowanie[1].

Różnica pomiędzy przełącznikami KVM jest związana z liczbą obsługiwanych komputerów popularne przełączniki mogą obsługiwać od 2 do nawet 40 urządzeń końcowych. Przełączniki KVM można łączyć w klastry bądź szeregowo w celu obsługiwania większej liczby urządzeń końcowych zza pomocą jednej myszy, klawiatury i monitora rozwiązanie to stosuje się głównie w środowiskach korporacyjnych i może obsługiwać do kilkuset komputerów[2].

Rodzaje przełączników KVM[edytuj | edytuj kod]

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów przełączników KVM[2]. Można wyróżnić kilka podstawowych typów przełączników KVM :

Cyfrowe przełączniki KVM[edytuj | edytuj kod]

Przełącznik  ten umożliwia sterowanie komputerami przez sieć LAN z dowolnego połączenie IP z dowolnego miejsca. Komputery nadal muszą być bezpośrednio połączone z przełącznika KVM, natomiast użytkownik, który zamierza kontrolować komputery podłączone do przełącznika KVM, nie musi mieć bezpośredniego połączenia z przełącznikiem, natomiast musi być do tej samej sieci co przełącznik KVM. Cyfrowe przełączniki KVM emulują połączenia elektronicznie.

Analogowe przełączniki KVM[edytuj | edytuj kod]

Jest on obsługiwany przez bezpośrednie połączenie kablowe z komputera do przełącznika KVM. Mogą być użyte kable typu Coax lub CAT 5 w zależności od przełącznika. Przełączniki analogowe zazwyczaj wyposażone są w ręczny przełącznik odpowiadający za przełączanie wejść. Przełączniki KVM analogowe nie maja dwukierunkowej komunikacji z klawiatura i myszą. Utrata połączenia występuje każdorazowo gdy przełącznik KVM tego typu jest wyłączany, przełączniki te maja ograniczoną funkcjonalność i nie zaleca się ich  stosowania w środowiskach przemysłowych, korporacyjnych lub pracy ciągłej. Fizyczne przełączanie może powodować szybkie zużycie przełącznika KVM i spowodować słaba jakość sygnału.

Przełączniki KVM do zastosowań dla pojedynczego użytkownika[edytuj | edytuj kod]

Przełącznik KVM tego typu stosowany jest głównie w biurach i małych środowiskach. Jeden użytkownik może obsługiwać do 8 komputerów z jednego miejsca

Wielofunkcyjne przełączniki KVM[edytuj | edytuj kod]

Przełącznik KVM tego typu stosowany jest większych środowiskach i centrach danych, które wymagają wielu użytkowników do zarządzania wieloma komputerami lub serwerami.

W zależności od zastosowania pośród przełączników KVM urządzenia te podzielimy na:

 • Switch KVM
 • Splitter KVM
 • Ekstender KVM
 • Konsola KVM
 • Kabel KVM

Interfejsy w przełącznikach KVM[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie te typy przełączników KVM aby móc obsłużyć rożnego rodzaju platformy[3][4] a także różne technologie muszą posiadać możliwość obsługi interfejsów myszy i klawiatur takich jak:

 • USB
 • PS/2

Przełącznik KVM w celu zapewnienia możliwości podłączenie różnych typów monitorów komputerowych obsługują również interfejsy wideo takie jak np.:

 • DVI
 • VGA
 • HDMI
 • DisplayPort

Przełączniki które podłączone są z komputerami na większe odległości (powyżej 8 metrów) obsługują również interfejs sieciowy taki jak:

 • RJ45

Przełącznik KVM to urządzenie, które jest niezależne od oprogramowania. Podłączenie przełącznika KVM do komputera jest równoznaczne z podłączeniem klawiatury, myszy i monitora nie wymaga to zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przełącznik KVM nie ma wpływu też na zainstalowane i uruchomione oprogramowanie na komputerze. Mogą zdarzyć się problemy z kompatybilnością z portami starszych komputerów. Większość komputerów posiada złącze mini DIN DIN PS / 2 lub USB, starsze komputery mogą posiadać 5-pinowe porty myszy DIN i RS232.

Zalety przełączników KVM[edytuj | edytuj kod]

Przełączniki KVM pozwalają na oszczędności związane z zakupem dodatkowych monitorów myszek i klawiatur, przez to że jeden zestaw myszka, klawiatura, monitor połączony do przełącznika KVM jest wstanie obdłużyć od 2 do kilkuset komputerów z jednego miejsca przez jednego użytkownika. Łatwa instalacja i konfiguracja sprawia, że przełącznik KVM znajdzie zastosowanie zarówno w zastosowaniach domowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa jak również w dużych środowiska i centrach danych. Ze względu na ergonomie przełącznik KVM zimniejsza zapotrzebowanie na dodatkowy sprzęt i miejsce w szafach serwerowych i serwerowniach, dlatego tak dobrze sprawdzają się w środowiska korporacyjnych i rozproszonych gdzie komputery którymi ma zarządzać użytkownik są od siebie oddalone lub jest ich znaczna ilość. Przełącznik ze względu na możliwość podłączenia wielu urządzeń skraca czas potrzebny na obsługę komputerów podłączonych do sieci firmowej. Przełączniki KVM pozwalają na łatwą obsługę wielu komputerów i znacząco poprawiają efektywność i komfort pracy osób które zarządzają i wymagają dostępu do wielu komputerów które oddalone są od  ich stanowiska pracy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przedłużacze sygnałów - extendery Aten w ofercie EPA Systemy, EPA Systemy - Dystrybucja IT [dostęp 2020-04-13] (pol.).
 2. a b KVM - jak działa ten przełącznik? Jakie ma zastosowanie?, www.euro.com.pl [dostęp 2020-04-13].
 3. Przełącznik KVM4116VA, kvm24.pl [dostęp 2020-04-13].
 4. Delock Przełącznik KVM DisplayPort 2 > 1 z USB 2.0 i Audio, www.delock.de [dostęp 2020-04-13] (pol.).