Przełom (tygodnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przełom – Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej
Częstotliwość tygodnik
Państwo Polska
Adres ul. Długa 53,
32-540 Trzebinia
Wydawca Firma Wydawnicza Przełom Alicja Molenda
Rodzaj czasopisma lokalne
Pierwsze wydanie wrzesień 1990
Redaktor naczelny Grażyna Kaim
Średni nakład (11/2013) 12 800[1] egz.
Format A3
Liczba stron 56
ISSN 1231-5664
Strona internetowa

Przełom – Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej ukazuje się od 1990 roku. Jest niezależną gazetą lokalną. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Krzeszowice, Alwernia, Babice, Chełmek.

Pierwszy numer Przełomu[edytuj | edytuj kod]

Ukazał się 16 września 1990 roku jako trzebiński dwutygodnik. Miał cztery strony. Od numeru 5. gazeta objęła swym zasięgiem także Chrzanów i Libiąż. Pismo wydawała spółka cywilna KELMAR, której właścicielami byli: Alicja Molenda, Eugeniusz Kurek i Roman Liszka. Spółka istniała pięć lat.

Pierwsza siedziba redakcji mieściła się w wynajętych pomieszczeniach na drugim piętrze budynku przy ulicy Kościuszki 38 w Trzebini. Od września 1998 r. znajduje się na ulicy Długiej 53, także w Trzebini.

Redaktor naczelny[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku powstała należąca do Alicji Molendy – działająca do dziś – Firma Wydawnicza Przełom. Alicja Molenda była też pierwszą, wieloletnią redaktor naczelną gazety. W 2003 roku zastąpiła ją na tym stanowisku Grażyna Kaim. Funkcję tę pełni do dziś. Od numeru 7. objętość gazety wzrosła do sześciu stron, a od 18. do ośmiu. W kolejnych latach „Przełom” stawał się coraz grubszy. W 2000 roku liczył 48 stron. Numer 52. gazety, ostatni w 2008 roku liczył 64 strony.

Dodatki i coraz większy zasięg[edytuj | edytuj kod]

Czytelnicy otrzymują też systematycznie bezpłatne dodatki do gazety. Pierwszym, stałym dodatkiem, był kolorowy program telewizyjny, dołączany do Przełomu od 1995 roku (ukazał się wraz z urodzinowym numerem gazety, wydanym z okazji jej pięciolecia). W kolejnych latach pojawiały się inne autorskie dodatki tematyczne (np. budowlane, sportowe, turystyczne, historyczne, dla seniorów) i kalendarze. Gazeta nie tylko stawała się coraz grubsza. Informacje, jakie w niej się znajdowały, dotyczyły coraz większego obszaru. Po Trzebini, Chrzanowie i Libiążu przyszedł czas na serwisy z gmin: Babice od 1995 roku, Alwernia od 1999 roku (po reformie administracyjnej i włączeniu Alwerni do nowo powstałego powiatu chrzanowskiego), Krzeszowice od 2004 roku oraz Chełmek od 2009 roku.

18 lat na rynku prasowym[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 1996 roku FW Przełom wydała pierwszy, tak długo wyczekiwany, kolorowy numer gazety.

Kolejne lata to ciagły rozwój pisma. Efekt – w grudniu 1999 roku nakład sięga 14 tysięcy egzemplarzy. Rok później zwiększa się o jeszcze 600 sztuk.

W 2008 roku gazeta obchodziła jubileusz 18-lecia istnienia na rynku prasowym. 17 września ukazał się jubileuszowy numer Przełomu a wraz z nim reprint pierwszego wydania pisma. W tym samym roku radykalnym zmianom uległ również portal przelom.pl.

Obecnie gazeta , należąca do Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, drukowana jest w drukarni spółki AGORA-Poligrafia w Tychach w nakładzie 12 600 egzemplarzy. Nakład i sprzedaż gazety kontrolowane są przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy.

Przełom w internecie[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze e-maile dziennikarze Przełomu wysłali pod koniec 1996 roku. Niedługo później powstała bardzo prosta strona internetowa. Rozbudowany portal przelom.pl ruszył w grudniu 2005 roku. Po dwóch latach rozpoczęła się jego gruntowna modernizacja. W nowej odsłonie ujrzał światło dzienne 15 października 2008 roku[2].

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

1998 – Główna nagroda w IV Konkursie Fundacji IDEE dla Niezależnej Prasy Lokalnej, w którym wzięły udział 163 tytuły z całej Polski.

2000 – Tytuł Gazety Dziesięciolecia zdobyty w V Konkursie IDEE dla Niezależnej Prasy Lokalnej

2003 – I nagroda w II Konkursie dla redakcji gazet lokalnych mających największy wpływ na kształtowanie świadomości proekologicznej społeczeństwa w 2003 roku. Brały w nim udział 74 redakcje z całej Polski. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Gazet Lokalnych na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W tym samym konkursie wyróżnienia zdobyte w 2002, 2004 i 2005 roku.

2005 – Alicja Molenda, wydawca Przełomu, odebrała statuetkę srebrnej Nike – Krakowską Nagrodę Alianz 2005 w kategorii Media. Nagroda, jak napisali organizatorzy, ma na celu uhonorowanie ludzi, którzy swym talentem, dokonaniami i wartościową działalnością na rzecz lokalnej społeczności uszlachetniają rzeczywistość.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Przełomu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]