Przedsiębiorstwo Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Nepo (dyskusja | edycje) o 10:38, 2 maj 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Przedsiębiorstwo Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego (PMPPW) zostało powołane 1 stycznia 1950 roku do zarządzania kolejami przemysłowymi w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (GOP), przed 1945 w większości prywatnymi, obsługującymi kopalnie piasku w Pyskowicach, Szczakowej, Maczkach i Kuźnicy Warężyńskiej (tzw. kolej piaskowa).

W ten sposób powstał w Polsce drugi co do wielkości, niezależny od PKP zarząd kolejowy. Koleje PMPPW były pierwotnie obsługiwane trakcją parową. W 1954 rozpoczęto elektryfikację kolei piaskowej we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ze względu na rozwój Rybnickiego Okręgu Węglowego (ROW) nową kopalnię piasku obok miejscowości Kotlarnia uruchomiono w 1966 roku. Prace elektryfikacyjne od 1970 roku prowadziło również wojsko. Równocześnie w miejsce parowozów wprowadzono szeroko trakcję spalinową.

W 1990 roku PMPPW zlikwidowano, wydzielając z jego masy 6 niezależnych przedsiębiorstw: kopalnie piasku Szczakowa, Maczki-Bór, Kuźnica Warężyńska, Kotlarnia oraz 2 przedsiębiorstwa transportu kolejowego i gospodarki kamieniem (PTKiGK) w Zabrzu i Rybniku. Zamykanie kopalń węgla likwidacja szybów podsadzkowych ograniczają zapotrzebowanie na eksploatację kopalń piasku, co spowodowało rozbiórkę znacznej części sieci kolei piaskowych. Obecnie firmy powstałe po rozpadzie PMPPW oprócz transportu prowadzonego po własnych szlakach kolejowych zajmują się świadczeniem usług przewozowych na terenie Polski (po liniach PLK).