Przewijak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przewijak – specjalny mebel, konstrukcja lub podkładka ułatwiająca zmianę pieluszki u dziecka[1]. Zwykle ma kształt czworoboku z miękkim wsadem zabezpieczonym wodoszczelnym materiałem. Boki powierzchni roboczej, na której umieszcza się dziecko, są zwykle podwyższone, co ma na celu ochronę dziecka przed niekontrolowanymi zmianami położenia i upadkiem ze znacznej wysokości[2].

W zależności od budowy i modelu przewijak może być wyposażony w dodatkowe elementy, jak półki i szuflady na akcesoria do pielęgnacji dziecka, ubranka dziecięce czy wanienkę do kąpieli dziecka. Niektóre modele posiadają pasy, którymi przypina się dziecko w celu zabezpieczenia przed wypadnięciem z przewijaka[3]. Ze względu na miejsce użytkowania można wyróżnić przewijaki do użytku w domach oraz przewijaki do miejsc użyteczności publicznej jak toalety publiczne, szpitale, przychodnie lekarskie.

Inne spotkane nazwy: stanowisko przewijania dzieci[4], przewijak niemowlęcy[5].

Przewijak usztywniony
Przewijak wolnostojący
Oznaczenie toalet – przewijak

Przewijaki dla niemowląt do użytku domowego[edytuj | edytuj kod]

 • przewijak miękki (inaczej: mata do przewijania) – stanowi podkładkę, którą można położyć na dowolnej powierzchni płaskiej w celu zmiany pieluszki dziecku. Ma funkcję zabezpieczającą przed zabrudzeniem i chroniącą dziecko przed twardymi powierzchniami. Można zabrać go z sobą na czas wyjścia z domu[6].
 • przewijak usztywniony – miękka wyściółka umiejscowiona na twardej prostokątnej płycie z podwyższonymi bokami. Takie przewijaki zwykle dostosowane są do nakładania na łóżeczko dziecięce lub szafkę. Stosowane głównie w domu[7].
 • przewijak ścienny – konstrukcja wykonana zwykle z drewna lub tworzywa, składana do ściany, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. W pozycji rozłożonej umożliwia przewinięcie dziecka na płaszczyźnie roboczej. Zwykle posiada półki na akcesoria dziecięce. Stosowany głównie w domu[8].
 • przewijak wolnostojący (inaczej: stolik do przewijania niemowląt) – zwykle stanowi wierzchni element komody, regału lub stelaża. W dolnej części takiego mebla znajdują się zwykle szuflady lub półki na akcesoria dziecięce.

Przewijaki dla niemowląt do użytku w obiektach użyteczności publicznej[edytuj | edytuj kod]

Wykonywane z materiałów odpornych na akty wandalizmu, montowane w toaletach publicznych w celu ułatwienia opiekunom pielęgnacji dzieci, uwzględniając ich potrzeby fizjologiczne. Pozwala to tym samym na aktywne uczestniczenie w życiu społecznym[9].

 • przewijak wolnostojący – z reguły jest to metalowy stelaż na akcesoria dla niemowląt, który w górnej części posiada miejsce do przewijania dziecka wykonane z materiałów zmywalnych. Opcjonalnie może posiadać także kółka, ułatwiające transportowanie go do innych pomieszczeń oraz półki i wieszaczki na akcesoria.
 • przewijak ścienny – zwykle metalowa konstrukcja z miękką wyściółką osłoniętą wodoszczelnym materiałem lub konstrukcja z tworzywa sztucznego. Tego typu przewijaki najczęściej posiadają funkcję składania, która pozwala zaoszczędzić miejsce, gdy nie są używane. Montuje się je w toalecie publicznej lub pokoju do przewijania i karmienia dziecka, zwykle na ścianie, która nie jest używana i ma dość miejsca, by można było rozłożyć tam przewijak. Przewijaki ścienne mogą mieć różną orientację składania – wyróżnia się przewijaki poziome (składane równolegle, wzdłuż długiego ramienia) i przewijaki pionowe (składane pod kątem prostym, wzdłuż krótkiego ramienia). Niektóre modele są dodatkowo wyposażone we wbudowane dozowniki do chusteczek higienicznych, uchwyty do zawieszenia torby czy półki na akcesoria dziecięce[10][11].

Przewijaki w przestrzeni publicznej[edytuj | edytuj kod]

W Polsce przewijaki dla niemowląt w obiektach użyteczności publicznych stają się coraz popularniejsze. Nadal pojawiają się jednak głosy o ich braku. Na obecną chwilę nie ma regulacji prawnych w tym zakresie i montaż przewijaków niemowlęcych w toalecie ogólnodostępnej pozostaje do decyzji zarządcy budynku[12].

Po wielu głosach i dyskusjach społecznych w październiku 2016 r. prezydent USA Barack Obama podpisał ustawę nakazującą, aby w amerykańskich budynkach rządowych przewijaki stanowiły wyposażenie nie tylko toalet damskich, ale i męskich. Ma to na celu stworzenie komfortowych warunków pielęgnacyjnych ojcom opiekującym się małymi dziećmi poza domem[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego: hasło „przewijak”. [dostęp 2016-11-16]. (pol.).
 2. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej: Opis ochronny wzoru użytkowego, nr zgłoszenia 113637. [dostęp 2016-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-16)]. (pol.).
 3. Urban Dictionary: hasło „diaper changing table”. [dostęp 2016-11-16]. (ang.).
 4. Instytut Kolejnictwa: Wymagania TSI Loc&Pas I TSI PRM – Aktualizacja 2015 – w konstrukcji nowoczesnych pojazdów szynowych. [dostęp 2016-11-16]. (pol.).
 5. Polski Komitet Normalizacyjny: Ogólne bezpieczeństwo produktów, Dyrektywa 2001/95/WE. [dostęp 2016-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-16)]. (pol.).
 6. GRUPA ZPR MEDIA: Przewijak dla niemowlaka. Jak wybrać najlepszy?. [dostęp 2016-11-16]. (pol.).
 7. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej: Opis ochronny wzoru użytkowego, nr zgłoszenia 13285. [dostęp 2016-11-16]. (pol.).
 8. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej: Opis ochronny wzoru użytkowego, nr zgłoszenia 21729. [dostęp 2016-11-16]. (pol.).
 9. United States Patent: Diaper changing bench for public use, Application Number: 60481364. [dostęp 2016-11-16]. (ang.).
 10. United States Patent: Baby change table, Application Number: 0808706.6. [dostęp 2016-11-16]. (ang.).
 11. United States Patent: Baby diaper changing station, Application Number: 08/730,373. [dostęp 2016-11-16]. (ang.).
 12. Polsat News: Ładowarki na parkingach i przewijaki w toaletach. Projekt ministerstwa infrastruktury i budownictwa. [dostęp 2016-11-16]. (pol.).
 13. Business Insider Polska: Prezydent Obama mówi „tak” dla przewijaków w męskich toaletach. [dostęp 2016-11-16]. (pol.).