Pieluszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pieluszka jednorazowa

Pieluszka – kawałek chłonnego materiału, absorbujący mocz noworodka, niemowlęcia i małego dziecka, a także osób chorych, które samodzielnie nie kontrolują potrzeb fizjologicznych. Obecnie w Polsce najczęściej stosowane są pieluszki jednorazowe potocznie nazywane, od marki jednego z producentów, pampersami[1].

Pieluszki jednorazowe[edytuj | edytuj kod]

Wkład chłonny pieluszki jednorazowej

Pieluchy jednorazowego użytku (pampersy) produkowane przemysłowo pojawiły się w połowie XX wieku. Początkowo były one w postaci otoczonego celulozową osłoną chłonnego wkładu z waty celulozowej lub bawełnianej. Później konstrukcja pieluszek była udoskonalana, dodano mocujące przylepce oraz rzepy. Wkład chłonny został zastąpiony bardziej wydajnym wkładem wiążącym mocz do postaci żelu.

Pieluszki wielorazowe[edytuj | edytuj kod]

Dawnej stosowano wyłącznie pieluchy nadające się do prania i kolejnego użycia. Dawne pieluszki były kawałkiem tkaniny umieszczonym między nóżkami dziecka, przytwierdzonym zazwyczaj drugą pieluchą, specyficznie zawiązywaną. Pod koniec XX wieku na pieluchy stosowano najczęściej tetrę lub flanelę. W celu zabezpieczenia przed przemoczeniem ubranka dziecka na pieluchę materiałową zakładano często majteczki wykonane z ceraty.

Takie pieluchy były stosowane też według wskazań ortopedów do tzw. pieluchowania dziecka z podejrzeniem zwichnięcia stawu biodrowego. Pielucha była w tym celu złożona szeroko, tak by rozstaw nóżek pozostawał dość duży.

Współczesna pieluszka wielorazowa

Współczesne pieluszki wielorazowe stanowią połączenie majtek z wkładami chłonnymi, dlatego często określane są jako pieluchomajtki. Pieluszka wielorazowa to majteczki wielokrotnego użytku uszyte z poliestru, które można prać w pralce. Posiadają one kieszonkę, w której umieszcza się wkłady. Stosuje się wkłady chłonne z włókien bambusa, konopi oraz mikrofibry. Wielorazowe pieluszki zawierają często warstwę odprowadzającą wilgoć od pupy dziecka, wykonaną zazwyczaj z polaru lub mikropolaru.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]