Przyjaciele z wesołego lasu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przyjaciele z wesołego lasu
Happy Tree Friends
Gatunek

animowany dla dorosłych, czarny humor, horror

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Kanada
Filipiny

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Mondo Media

Liczba odcinków

126

Liczba serii

4

Produkcja
Produkcja

Mondo Entertainment

Reżyseria

Kenn Navarro, Rhode Montijo

Scenariusz

Kenn Navarro, Aubrey Ankrum, Rhode Montijo

Czas trwania odcinka

1–7 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

24 grudnia 1999

Stacja telewizyjna

MTV, HBO Comedy

Lata emisji

od 24 grudnia 1999

Format obrazu

Flash

Strona internetowa

Przyjaciele z wesołego lasu, Happy Tree Friends (w skrócie HTF) – amerykański serial animowany dla dorosłych, opowiadający o grupie wesołych zwierząt mieszkających w lesie, którym zawsze – czasem niezależnie od nich, czasem z ich winy – przytrafia się coś niemiłego. Serial produkowany jest przez Mondo Mini Shows i publikowany nieodpłatnie w Internecie (np. w portalu YouTube) w formacie Flash. Wydany został także na DVD, obejrzeć można go też w telewizji (np. w polskiej, niemieckiej, holenderskiej i brazylijskiej MTV), przetłumaczono jego tytuł na język polski – Przyjaciele z wesołego lasu. Ze względu na swoją treść serial wywołuje kontrowersje na całym świecie, zyskał sobie jednak ogromną rzeszę fanów. Emitowany był na Netflixie w 2016 roku, 2 lata później został wycofany.

Zazwyczaj kilka (od jednej do czterech) postaci występuje w pojedynczym odcinku. Serial jest przeznaczony dla osób powyżej 18. roku życia. Twórcy na początku każdego odcinka zamieszczają informację, że jest to bardzo brutalna „bajka” i nie powinna być oglądana przez dzieci, ponieważ może mieć na nie zły wpływ.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial Happy Tree Friends opowiada o pogodnych, ciepłych stworzonkach, których działania i przygody, często bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne, mają zawsze tragiczny i krwawy finał. Głównym założeniem fabuły jest doprowadzenie do mniej lub bardziej widowiskowej śmierci większości lub wszystkich bohaterów odcinka, w większości wypadków każdy z nich źle się kończy.

Postacie ze scenorysu[edytuj | edytuj kod]

 • Toothy – jasnofioletowy bóbr kanadyjski. Charakteryzuje się długimi zębami w porównaniu do innych postaci oraz piegami. Ginie często i boleśnie. Najczęściej przyczyną jego śmierci są rany, utrata głowy lub utrata oczu.
 • Giggles – różowoskóry pręgowiec amerykański z czerwoną kokardką. Jest dziewczynką, bardzo radosną i uczuciową.
 • Petunia – niebieski skunks, dziewczynka nosząca na szyi samochodowy odświeżacz powietrza w kształcie drzewka. Najlepsza przyjaciółka Giggles. Ma wstręt do brudu.
 • Sniffles – niebieski mrówkojad wielki w okularach. Chętnie poluje na mrówki, jednak przeważnie to on staje się ich ofiarą. Bardzo lubi się uczyć.
 • Cuddleskrólik florydzki o żółtej barwie, jedna z najczęściej i najbardziej efektownie ginących postaci. Chodzi w różowych kapciach w kształcie królików. Bardzo lubi Giggles (prawdopodobnie się w niej kocha), najlepszy przyjaciel Flaky.
 • Cro-Marmot – zamrożony w bryle lodu żółty świszcz. Mimo tego, że jest zamrożony, potrafi uśmiercać (np. rozpłaszczając leżące na ziemi zwierzątka). Pojawia się dość rzadko. Kiedy go nie widać, jest w stanie wykonywać czynności jak rzucanie śnieżek, sprzedawanie lodów itp.
 • Cub – miś-dziecko, mający bardzo troskliwego ojca, dbającego o jego bezpieczeństwo. Nosi pieluchę i czapkę z wiatrakiem. Podobnie jak jego tata, należy do gatunku niedźwiedź brunatny. Ginie bardzo często przez troskliwość ojca.
 • Pop – wzorowy ojciec. Dba o bezpieczeństwo swojego syna Cuba, jednak mimo to często doprowadza do jego niechcianej śmierci, o czym najczęściej nie wie. Podobnie jak jego syn należy do gatunku niedźwiedź brunatny. W przeciwieństwie do synka zwykle nie ginie. Nosi czerwony szlafrok i czapkę.
 • Disco Bear – pomarańczowy niedźwiedź brunatny z włosami ułożonymi we fryzurę afro i ubraniem w stylu Elvisa; Ilekroć zaczyna tańczyć, popada w kłopoty.
 • Flaky – czerwony jeżozwierz. Ma kolce pokryte białymi płatkami podobnymi do łupieżu. Charakteryzuje się brakiem rzęs w porównaniu do innych żeńskich postaci. Jest płochliwa i nieśmiała. Ze względu na to, iż postępuje bardzo ostrożnie, postrzega się ją jako jedną z najinteligentniejszych postaci z serialu.
 • Flippy – bladozielony niedźwiedź, wojskowy. Weteran ze Stanów Zjednoczonych, cierpi na zespół stresu pourazowego i zaburzenie tożsamości. Ubiera się w wojskowy strój: zielony beret i mundur z nieśmiertelnikiem. Ma stopień sierżanta (według odznaczeń Brytyjskich). Kiedy nie ma ataków szału, jest miły i lubiany przez pozostałe postacie.
 • Handybóbr kanadyjski, złota rączka. Kiedy coś naprawia, kończy się to czyjąś śmiercią, ponieważ pozbawiony jest rąk. Nosi żółty hełm i pas z narzędziami. Ginie bardzo efektownie, najczęściej poprzez utratę głowy. Kiedy go nie widać, jest w stanie wykonywać czynności, do których posiadanie rąk jest nieodzowne (np. budowa domu).
 • Lifty i Shifty – dwa zielone szopy pracze. Kleptomani, złodzieje i oszuści. Są bardzo przebiegłe. Ich kradzieże zwykle kończą się czyjąś śmiercią – wyjątkiem jest odcinek Happy Trails Part 2: Jumping the Shark, w którym chcieli pomóc bohaterom wydostać się z bezludnej wyspy. Często wybuchają między nimi kłótnie o zdobycze, co nierzadko kończy się śmiercią jednego z nich.
 • Mime – fioletowo-biały jeleń szlachetny, mim. Nie może patrzeć na cierpienie innych, stara się więc zawsze im jakoś pomóc. Zazwyczaj skutkuje to śmiercią osoby, której pomaga. Ubiera się jak typowy mim, w czarno-białe ubranie. Nigdy nie mówi.
 • The Mole – niewidomy różowy kret, ubrany we fioletowy golf zakrywający usta. Postać ta, jako że pozbawiona jest wzroku, stwarza scenarzystom duże możliwości zabijania zwierzątek; sama ginie jednak rzadko, za to bardzo efektownie.
 • Nutty – zielona wiewiórka ze szklanym okiem. Jest silnie uzależniony od słodyczy, toteż jest nimi oblepiony.
 • Russell – turkusowa wydra morska – pirat. Jego śmierć często jest długa, powolna i praktycznie zawsze związana z wodą. Ma drewniane nogi, kapelusz kapitana piratów, hak zamiast lewej ręki, bluzkę w biało-czerwone paski.
 • Splendid – niebieska polatucha, superbohater, niosący pomoc potrzebującym. Przeważnie jednak jego ofiary giną wkrótce po uratowaniu, np. tracąc głowę na pobliskim drzewie. Najrzadziej ginąca postać. Stanowi ewidentne nawiązanie do supermana: pracuje w redakcji oraz traci swoją moc w obecności radioaktywnego materiału nieszkodliwego dla pozostałych postaci, a następnie umiera.
 • Lammy & Mr Pickelsowieczka płci żeńskiej, która udaje, że Mr Pickels zabija inne postacie.

Postacie spoza scenorysu[edytuj | edytuj kod]

 • Lumpy – niebieski łoś o wyjątkowo niskiej inteligencji, ogromna niezdara. Za jego sprawą bardzo często giną inne zwierzęta; sam ginie rzadziej od innych i mniej efektownie. Pomimo swojej niezdarności w serialu ma wiele ról, np. jako stróż prawa, sprzedawca w sklepie mięsnym, ratownik, chirurg, egzorcysta czy iluzjonista. Często pełni funkcję opiekuna grupy zwierzątek, np. na wycieczce do zoo. Nigdy nie zastanawia się nad tym, co robi. Panicznie boi się krwi.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Polski tytuł Angielski tytuł Morał Angielski morał
SERIA PIERWSZA
01 Po złej stronie torów The wrong side of the tracks Jeśli coś warto zrobić, warto zrobić to dobrze! If a job’s worth doing. It’s worth doing right
Od bohatera do wieczności From Hero to Eternity Wszystko wyjdzie w praniu It all comes out in the wash!
I kuchenna umywalka And the kitchen sink Nie spłukuj dziecka z kąpielą Don’t throw the baby out with the bathwater!
02 Zwierzęca Impreza Party Animal Życie to impreza i każdy jest zaproszony! Life’s a Party and everyone is invited!
Ale grubasek! Ipso Fatso Droga do czyjegoś serca wiedzie przez żołądek. The way to one’s heart is through their stomach.
Nie wyrywaj mojego łańcucha Don’t Yank My Chain Łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo! A chain’s only as strong as its weakest link!
03 Dogoń to Doggone it Nie wywołuj wilka z lasu Let sleeping dogs lie!
Konkretne rozwiązanie Concrete Solution W życiu nie zawsze dobrze się układa. Pogódź się z tym Take the bitter with the sweet!
Morze coś znalazłem Sea what I Found Albo ryba, albo nic There’s plenty of fish in the sea!
04 Łatwy łup do zdobycia Easy For You to Sleigh Zabieranie Boli Give until it hurts!
Mycie mycia Wishy Washy Myj uszy! Wash behind the ears!
Kto do płomieni? Who’s Flame? Nie ma dymu bez ognia If you can’t take the heat, stay out of the kitchen!
05 W każdym calu Every Litter Bit Hurts Nowy szef, nowe porządki! A new broom sweeps clean!
Jak sobie życzysz As you Wish Uważaj na życzenia! Be careful what you wish for!
Przejść się Take a Hike Spróbuj pobyć choć chwilę w czyjejś skórze! Walk a mile in someone else’s shoes!
06 Zostawieni na lodzie Snow Place to Go Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie A Friend-Ship never sinks!
Opowieści głupiej treści Dunce upon a Time Sięgnij po swój kawałek nieba The sky’s the limit when your heart’s in it!
Przeklęty klejnot Gems the Breaks Prawdziwy diament trzeba oszlifować Pressure makes diamonds!
07 Wykonane z sercem A Change of Heart Rozstanie wzmacnia uczucia! Absence makes the heart grow fonder!
Z miłości do dziury A Hole Lotta Love Wszystko co robisz, staraj się robić dobrze! Anything worth doing is worth doing well!
Do pięciu mimów sztuka Mime to Five Miej nosa do pracy! Keep your nose to the grindstone!
08 Podmuch z przeszłości Blast from the Past Czas leczy rany! Time heals all wounds!
Żuj, powiedz i łykaj Chew Said a Mouthful Nie łam się! Keep a stiff upper lip!
Zobacz co odkryłem See What Develops Obraz jest wart tysiąca słów! A picture is worth a thousand words!
09 Ciekawa firgurka Idol Curiosity Niech ci pójdzie jak najgorzej, bo inaczej być nie może! Step on a crack, break your mother’s back!
Dom jest tam gdzie ból Home Is Where the Hurt Is Dobroć wynosi się z domu! Charity begins at home!
Ał, łuski! Aw Shucks Przyjaciele są jak kwiaty w ogrodzie życia! Friends are flowers in the garden of life
10 Wzrok na ból oczu A Sight for Sore Eyes Jeśli nie z tej perspektywy, to z innej! When the outlook isn’t good, try the uplook!
Wymazać Wipe Out! Nie rób szumu! Don’t make waves!
List późno niż wcale Letter Late than Never Dobre rzeczy przychodzą stopniowo. Good things come in small packages.
11 Skrzydlate to Wingin’ It Upewnij się, zanim zaczniesz! Look before you leap!
Przymrużenie oka Tongue in Cheek Nie rób z igieł wideł! Don’t make a mountain out of an ant-hill!
Łatwy Grzebień, Łatwo Przyjdzie Easy Comb, Easy Go Nie dziel włosa na czworo! Don’t split hairs!
12 Mam Cię pod skórą I’ve Got You Under My Skin Liczy się to, co jest w środku! It’s what’s inside that counts!
W kapeli In a Jam Kto płaci, ten wymaga He who pays the Piper calls the tune
Śmieci w bagażniku Junk in the Trunk Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu! A Bird in the hand is worth two in the bush!
13 Usłysz dzisiaj, przyjdż jutro Hear Today, Gone Tomorrow Działanie to więcej niż puste słowa! Actions speak louder than words!
Drugie wcielenie Double Whammy Part 1 Co dwie głowy, to nie jedna! Two heads are better than one!
Autopsja do góry nogami (Drugie wcielenie cz.2) Autopsy Turvy (Double Whammy Part 2) Dwóch to paczka, troje to już tłok! Two is company, three is a crowd!

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]