Przyrzeczenie harcerskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obrzęd składania Przyrzeczenia harcerskiego w Organizacji Harcerskiej „Rodło”: podczas wypowiadania słów roty harcerz klęczy na jednym kolanie, i wyciąga dwa palce w kierunku polskiej flagi z symbolem Rodła oraz dwóch ogni (oznaczających przyrzeczenie i prawo harcerskie)

Przyrzeczenie harcerskie – uroczysta deklaracja składana przy otrzymywaniu krzyża harcerskiego[1]. Stanowi ono lapidarny opis trzech podstawowych zasad wychowawczych obowiązujących w harcerstwie: służby, samodoskonalenia, braterstwa.

Przyrzeczenie harcerskie nie jest równoznaczne z przyjęciem do harcerstwa, które następuje zazwyczaj znacznie wcześniej, tj. najczęściej w momencie rozpoczęcia regularnego uczęszczania na zbiórki[2]

Potwierdzeniem złożenia przyrzeczenia harcerskiego jest wręczenie (na ogół przypięcie do munduru harcerskiego) krzyża harcerskiego, lub (w niektórych środowiskach) chusty harcerskiej.

Tekst Przyrzeczenia harcerskiego[edytuj | edytuj kod]

1. Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu.
2. Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu.

1. Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu.
2. Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, dążyć do Prawdy i Sprawiedliwości, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W zależności od organizacji harcerskiej, krzyż harcerski jest odznaką organizacyjną ZHP, ZHR i kilku innych mniejszych organizacji harcerskich, nie jest jednak np. odznaką SHK Zawisza, które używa krzyża maltańskiego z lilijką skautową, podczas przyrzeczenia przyczepianym do beretu.
  2. W przypadku ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego.
  3. Zjazd ZHP przyjął zmianę w statucie dopuszczającą alternatywne przyrzeczenie harcerskie [online], Związek Harcerstwa Polskiego [dostęp 2022-05-20] (ang.).
  4. Statut ZHR. [dostęp 2011-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]