Przejdź do zawartości

Pselaphodes hui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pselaphodes hui
Yin et Li, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

marniki

Nadplemię

Pselaphitae

Plemię

Tyrini

Podplemię

Tyrina

Rodzaj

Pselaphodes

Gatunek

Pselaphodes hui

Pselaphodes huigatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny marników. Występuje endemicznie w Chinach.

Gatunek ten opisali po raz pierwszy w 2012 roku Yin Ziwei i Li Lizhen na łamach Zootaxa. Jako miejsce typowe wskazano górę Dayao Shan w chińskim regionie Kuangsi. Epitet gatunkowy nadano na cześć Hu Jiayao, który odłowił materiał typowy[1].

Chrząszcz ten osiąga od 2,58 do 2,65 mm długości i od 0,98 do 0,99 mm szerokości ciała. Ubarwienie ma rudobrązowe. Głowa jest tak długa jak szeroka, o bocznie zaokrąglonych zapoliczkach. Oczy złożone buduje u samca około 35 omatidiów. Czułki buduje jedenaście członów, z których trzy ostatnie są powiększone, a u samca ponadto człon dziewiąty jest zmodyfikowany słabym guzkiem. Przedplecze jest tak długie jak szerokie, o zaokrąglonych krawędziach bocznych. Pokrywy są szersze niż dłuższe. Zapiersie u samców (metawentryt) ma krótkie, piłkowane i na wierzchołku stępione wyrostki. Odnóża przedniej pary mają po jednym małym kolcu na brzusznej stronie krętarzy, po jednym dużym kolcu na spodzie ud oraz po dużym i tępym wyrostku na szczytach goleni. Odwłok jest duży. Genitalia samca mają środkowy płat edeagusa symetryczny[1].

Owad ten jest endemitem południowej części Chin, znanym tylko z lokalizacji typowej w powiecie Jinxiu w Kuangsi. Spotykany był na rzędnych od 1200 do 1400 m n.p.m. Zasiedla ściółkę w lasach mieszanych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Zi-Wei Yin, Li-Zhen Li, Fu-Kang Gu. Taxonomic study on the genus Pselaphodes Westwood (Coleoptera, Staphylinidae, Pselaphinae) from China. Part III. „Zootaxa”. 3189, s. 29-38, 2012. DOI: 10.11646/zootaxa.3189.1.2.