Pseudothilmanus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pseudothilmanus
Pic, 1918
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

Rhagophthalmidae

Rodzaj

Pseudothilmanus

Typ nomenklatoryczny

Pseudothilmanus alatus Pic, 1918

Synonimy
  • Drilothilmanus Pic, 1918

Pseudothilmanusrodzaj chrząszcza z rodziny Rhagophthalmidae. Obejmuje dwa opisane gatunki. Występują na północy Indii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 1918 roku przez Maurice’a Pica. Autor ten umieścił w nim dwa opisane w tej samej publikacji gatunki[1]:

Pierwszy umieszczony został w podrodzaju nominatywnym Pseudothilmanus s.str., drugi zaś w podrodzaju Pseudothilmanus (Drilothilmanus)[1]. Początkowo chrząszcze te klasyfikowano wśród ślimacznikowatych[2]. W 1972 roku Roy Albert Crowson przeniósł liczne rodzaje ślimacznikowatych do innych rodzin, w tym świetlikowatych, Omethidae czy karmazynkowatych[3], pozostawiając pozycję Pseudothilmanus niepewną. W 2011 roku Robin Kundrata i Ladislav Bocák zrewidowali rodzaj Pseudothilmanus, dokonując redeskrypcji obu gatunków, podrodzaj Drilothilmanus synonimizując z podrodzajem nominatywnym oraz przenosząc tenże takson do rodziny Rhagophthalmidae[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze o wydłużonym, grzbietobrzusznie spłaszczonym ciele długości od 4,8 do 4,9 mm i szerokości około 3,8 mm, ubarwionym w różnych odcieniach brązu i porośniętym rzadkimi, sterczącymi włoskami. Głowa jest lekko hipognatyczna, grzbietobrzusznie spłaszczona, razem z półkuliście wyłupiastymi oczami szersza od przedniej krawędzi przedplecza. Czułki są piłkowane, spłaszczone, zbudowane z dwunastu członów, z których ostatni jest eliptyczny. Aparat gębowy ma małą wargę górną, wąskie i zakrzywione pod prostym kątem żuwaczki, czteroczłonowe głaszczki szczękowe z ostatnim członem najdłuższym i na szczycie spiczastym, błoniastą wargę dolną oraz drobne głaszczki wargowe. Przedplecze jest 1,6 raza szersze niż dłuższe, najszersze na wysokości dwufalistej krawędzi tylnej; przednia krawędź ma pośrodku wykrojoną, a boki stopniowo rozszerzone ku przodowi i wklęśnięte z tyłu. Przednie kąty przedplecza są zaokrąglone, tylne zaś ostro wystające. Płaska tarczka ma boki prawie równoległe i lekko wykrojony wierzchołek. Pokrywy są najszersze w barkach i ku szczytom zwężające się, drobno i bezładnie punktowane, zaopatrzone w kil biegnący od barku po wierzchołek. Przedpiersie i śródpiersie są szersze niż długie. Odnóża są wąskie i lekko przypłaszczone, gęsto owłosione, o przysadzistych biodrach i smukłych krętarzach. Genitalia samca mają długie prącie i o około połowę krótsze paramery[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten rozsiedlony jest na styku krain palearktycznej i orientalnej w regionie Himalajów w północnej części Indii. P. alatus znany jest tylko z Uttar Pradesh, a P. marginatus tylko z Dardżylingu. Przyjmuje się, że chrząszcze te należą do fauny orientalnej, jednak rozstrzygające byłoby dopiero poznanie ich siedliska[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b M. Pic. Courtes descriptions diverses.. „Mélanges exotico-entomologiques,”. 28, s. 1–24, 1918. 
  2. a b c d Robin Kundrata, Ladislav Bocak. Redescription and relationships of Pseudothilmanus Pic (Coleoptera: Rhagophthalmidae)—a long-term neglected glow-worm beetle genus from the Himalayas. „Zootaxa”. 2794, s. 57–62, 2011. 
  3. R.A. Crowson. A review of the classification of Cantharoidea (Coleoptera), with definition of two new families, Cneoglossidae and Omethidae. „Revista de la Universidad de Madrid,”. 21, s. 35–77, 1972.