Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna
Ilustracja
Autor

Antonio Canova

Data powstania

1787

Medium

biały marmur

Wymiary

155 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Luwr

Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna lub Psyche i Kupidyn – pełnoplastyczna rzeźba włoskiego rzeźbiarza doby klasycyzmu Antonia Canovy, po raz pierwszy wykonana w 1787.

Rzeźba Psyche i Kupidyn jest przykładem klasycystycznego sposobu przedstawienia obsesji i emocji, a zwłaszcza uczucia miłości. Ten stan silnych uczuć Canova przedstawił za pomocą postaci rozkochanego i pełnego czułości Kupidyna, który delikatnie i niespodziewanie budzi pocałunkiem nieożywioną Psyche. Zdarzenie to jest częścią dzieła Lucjusza Apulejusza Złoty osioł, znanego także pod tytułem Metamorfozy. W dziele tym dostrzegalna jest gra zmysłów, szczególnie dotyku i wzroku.

Rzeźba charakteryzuje się wyszukaną grą gestów i płynnością ruchu. Głównym akcentem jest dynamiczny układ objęcia; ręce tworzą zamknięte koło, w które wpisane są głowy obu postaci. Miękki modelunek ciał i draperii oraz przezroczystość skrzydeł Kupidyna tworzą wrażenie delikatności rzeźby. Wypolerowana waza kontrastuje z chropowatą fakturą skał.

Dzieło znane jest w trzech wersjach. Joachim Murat nabył pierwszą wersję w 1800. Po jego śmierci została przekazana do Luwru w 1824. Książę Jusupow, rosyjski arystokrata, zakupił w Rzymie w 1796 późniejszą wersję Kupidyna i Psyche (wykonaną w 1796) do Ermitażu w Petersburgu. Trzecia wersja, wykonana z gipsu, znajduje się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Kotula, Piotr Krakowski, Rzeźba XIX wieku, Kraków 1980.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]