Antonio Canova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antonio Canova
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1757
Possagno

Data i miejsce śmierci

13 października 1822
Wenecja

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

rzeźba, architektura, malarstwo

Epoka

klasycyzm

Antonio Canova (ur. 1 listopada 1757 w Possagno, zm. 13 października 1822 w Wenecji) – rzeźbiarz, malarz i architekt włoski, jeden z czołowych przedstawicieli klasycyzmu w rzeźbie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Possagno, we włoskiej prowincji Treviso, w rodzinie kamieniarzy, dzięki czemu nauczył się obrabiać kamień w bardzo wczesnym wieku. W wieku 12 lat rozpoczął naukę u Giuseppe Torretto. Następnie studiował sztukę antyczną, której wpływy są wyraźnie widoczne w twórczości Canovy. Do restauracji rzeźb antycznych zatrudniał go Girolamo Zulian (1730–1795) wenecki dyplomata.

Działał głównie w Rzymie, jest autorem grobowców papieży: Klemensa XIII i Klemensa XIV, oraz licznych popiersi portretowych. Został tam odznaczony Orderem Złotej Ostrogi[1]. Na zamówienie Napoleona I wykonał posągi: Apollo – wzorowany na samym Napoleonie oraz Wenus z 1804, który znajduje się w Rzymie, w Galerii Borghese – do tego posągu pozowała Paulina Bonaparte-Borghese, młodsza siostra Napoleona.

Canova zmarł w Wenecji i pochowany został w swoim rodzinnym Possagno. Jego serce zaś zostało umieszczone w marmurowej piramidzie umieszczonej w bazylice Santa Maria Gloriosa dei Frari w Wenecji.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Canova wykonał wiele prac inspirowanych mitologią, a najważniejsze to:

W zbiorach polskich znajdują się:

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2022 roku Europejski Bank Centralny wybił w mennicy rzymskiej dla San Marino okolicznościową monetę o nominale 2 euro, upamiętniającą 200. rocznicę śmierci rzeźbiarza. Wybito 55 000 sztuki. Na rewersie przedstawiono boginię Hebe autorstwa Canovy z Musei di San Domenico w Forlì. Monetę zaprojektował Antonio Vecchio[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hyginus Eugene Cardinale: Orders of Knighthood Awards and The Holy See – A historical, juridical and practical Compendium. Londyn: Van Duren, 1983, s. 35-42.
  2. WODZISŁAW Kościół parafialny. Gmina Wodzisław, powiat jędrzejowski. | Dawne Kieleckie, dawnekieleckie.pl [dostęp 2020-11-05].
  3. Okolicznościowe monety 2 euro – 2022. ecb.europa.eu. [dostęp 2023-11-03].