Pulp magazine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okładka magazynu pulpowego Spicy Detective Stories z kwietnia 1935

Pulp magazine – tanie, wydawane na papierze gorszej jakości, wydawnictwo prasowe, najczęściej zawierające popularne treści (kryminał, fantastyka).

Nazwa wywodzi się od pulpy papierowej - surowca, z którego produkowano papier. Typowe magazyny tej kategorii w USA miały format 7 na 10 cali (17,8 x 25,4 cm) i zawierały 128 stron.

Magazyny pulpowe narodziły się w Stanach Zjednoczonych i szczyt popularności notowały w okresie od lat 20. do lat 50. XX wieku. Były następcą tanich i popularnych wydawnictw sensacyjnych z XIX wieku - penny dreadfull czy literatura wagonowa. Za pierwszy magazyn uważa się Argosy Magazine, wydany w 1896 r. Najbardziej popularne tytuły to: Amazing Stories, Black Mask, Dime Detective, Flying Aces, Horror Stories, Marvel Tales, Oriental Stories, Planet Stories, Spicy Detective, Startling Stories, Thrilling Wonder Stories, Unknown i Weird Tales.

Niedobory papieru w okresie II wojny światowej miały poważny wpływ na rynek magazynów pulpowych, powodując powolny upadek tej formy. W 1941 Mystery Magazine, wydawany przez Ellery Quenn, zmienił format na digest size (ok. 5 x 8 cali) - mniejsze i grubsze rozmiary. W 1949 wydawnictwo Street & Smith zamknęło większość swoich wydawnictw pulpowych i rozpoczęło wydawanie magazynów typu slicks na papierze lepszej jakości. Zmierzch formatu pulp spowodowany był nie tylko rosnącymi kosztami, ale przede wszystkim silną konkurencją ze strony komiksów, telewizji oraz powieści wydawanych w miękkiej oprawie.

W Polsce odpowiednikami amerykańskich wydawnictw są tytuły z lat 90., np. Detektyw.