Pustelnik na modlitwie (obraz Balthasara Bescheya)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Pustelnik na modlitwie (obraz Balthasara Bescheya) edytowana 20:20, 16 kwi 2023 przez Joszek (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Pustelnik na modlitwie
Biddende heremiet
Ilustracja
Autor

Balthasar Beschey

Data powstania

XVIII wiek

Medium

Olej na desce dębowej

Wymiary

35,5 × 28,7 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Warszawa

Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Warszawie

Obraz Pustelnik Gerrita Dou z 1664 będący inspiracją dla Pustelnika na modlitwie Balthasara Bescheya

Pustelnik na modlitwie (niderl. Biddende heremiet) – obraz olejny namalowany przez flamandzkiego malarza Balthasara Bescheya (1708–1776) w XVIII wieku, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie[1]. Namalowane na desce dębowej dzieło Bescheya bazuje na obrazie Pustelnik autorstwa holenderskiego malarza Gerrita Dou z 1664, znajdującym się w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Scena przedstawiona na obrazie odbywa się na tle potrójnej arkady sklepionego wejścia do pustelni. Ubrany w brązowy habit z kapturem i sandały stary pustelnik z długą siwą brodą i łysiną oraz okularami zsuniętymi na czubek nosa, klęczy wsparty na kamieniu w kształcie stołu, na którym rozłożony jest brewiarz z widocznym słowem oremus. Na księdze liturgicznej leży różaniec, a przed księgą stoi klepsydra. Pustelnik wpatrzony w krucyfiks, który trzyma w splecionych dłoniach, kontempluje słowa modlitwy w głębokim skupieniu[1].

Po lewej stronie płótna przy drzwiach znajduje się pień starego drzewa z poobcinanymi konarami, natomiast po prawej stronie na drugim planie widoczna jest beczka i wiklinowe kobiałki. Bardzo malowniczo na pierwszym planie prezentuje się martwa natura, składająca się z główek kapusty, korzeni pietruszki i marchwi leżących na ziemi oraz porów, cebul i marchwi w plecionym koszu[1].

Różnice na obrazie Balthasara Bescheya w stosunku do pierwowzoru namalowanego przez Gerrita Dou to powiększenie postaci pustelnika, dodanie martwej natury na pierwszym planie i odwrócenie kompozycji za pośrednictwem miedziorytu (ryciny)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Muzeum Narodowe w Warszawie: Pustelnik na modlitwie. [dostęp 2018-10-13]. (pol.).
  2. Rijksmuseum: A Hermit. [dostęp 2018-10-13]. (niderl. • ang.).