Quanta Plus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Quanta Plus
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Quanta+ Developers
Pierwsze wydanie 2000-05-12
Aktualna wersja stabilna 3.5.10, 2008-08-26
System operacyjny POSIX (np.[Linux])
Rodzaj Edytor HTML
Licencja GPL
Strona internetowa

Quanta Plus - edytor dokumentów HTML, XHTML, XML itp., przeznaczony dla środowiska KDE.

Program oferuje podświetlanie składni między innymi dla HTML, SQL, C, C++, PHP, Javy, JavaScriptu, Basha, Pythona, Perla, LaTeX-a. Sposób podświetlania składni można w znacznym stopniu skonfigurować wybierając nie tylko kolor, ale i krój pisma dla każdej z grup elementów.

Ponadto zawiera wiele przydatnych funkcji takich jak zawijanie wierszy i automatyczne wcinanie tekstu, automatyczne wstawianie tagów zamykających. Dzięki wsparciu dla KIO, Quanta Plus pozwala na dostęp do plików m.in. za pośrednictwem protokołów FISH czy FTP.

Interfejs graficzny[edytuj | edytuj kod]

Interfejs Quanty oparty jest na tradycyjnym schemacie wywodzącym się z HomeSite'a. Umieszczony po lewej stronie ekranu panel pozwala na zarządzanie plikami, projektami i daje szybki dostęp do dokumentacji. Program wyróżnia wbudowany dynamiczny podgląd edytowanego pliku.

Podgląd może być pokazywany lub ukrywany za pomocą przycisków umieszczonych na pasku narzędzi lub skrótów klawiaturowych. Zamiast korzystania z wbudowanego podglądu można też z poziomu programu wywołać Netscape lub Konquerora.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]