Róża wiatrów (zoologia)
Róża wiatrów[1][2] – grupa morskich ślimaków o muszlach w kształcie regularnego stożka przypominającego tarczę, zaliczanych do dwóch spokrewnionych ze sobą rodzajów z rodziny Architectonicidae, bardzo zbliżonych wyglądem: Architectonica i Philippia. Dawniej zaliczano tu także rodzaj Solarium, którego przedstawiciele włączeni zostali do rodzaju Architectonica lub przeniesieni do innych rodzin[3].
Muszle róż wiatrów mają dość typowy dla ślimaków wygląd – kształt ich zbliżony jest zwłaszcza do muszli europejskich ślimaków lądowych – szklarek. Mają bowiem formę soczewki czy też regularnego stożka dużej szerokości i małej wysokości, przypominającego tarczę kałkan lub chiński kapelusz słomiany[1]. Składają się z licznych wąskich, ciasno nawiniętych skrętów, otaczających szeroki i głęboki niejednokrotnie dołek osiowy. Na powierzchni muszli występuje deseń regularnie rozmieszczonych plamek i pasków, przypominających z wyglądu podziałkę. Kolista od góry muszla, ozdobiona takim ornamentem, widziana od tej strony przywodzi na myśl różę wiatrów, czyli umieszczaną na mapach "różę kompasową". Wieczko zazwyczaj rogowe[4]. Średnica muszli dochodzi do 7 cm[1].
Gatunki należące do tej grupy zamieszkują płytkie, piaszczyste dno mórz tropikalnych. Ich muszle są cenione przez kolekcjonerów[1]. Do najbardziej znanych zalicza się Architectonica perspectiva.
Galeria
[edytuj | edytuj kod]-
Muszla Architectonica consobrina – widok z góry
-
Muszla Architectonica consobrina – widok z boku
-
Muszla Architectonica perspectiva
-
Muszla Architectonica perspectiva – widok od góry
-
Muszla Architectonica perspectiva – widok od spodu
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, s. 294-295.
- ↑ Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
- ↑ Solarium. World Register of Marine Species. [dostęp 2011-10-29]. (ang.).
- ↑ Ślimaki – rodziny i gatunki cz.I.