Róża wiatrów (zoologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muszla Architectonica maxima – widoki z różnych stron

Róża wiatrów[1][2] – grupa morskich ślimaków o muszlach w kształcie regularnego stożka przypominającego tarczę, zaliczanych do dwóch spokrewnionych ze sobą rodzajów z rodziny Architectonicidae, bardzo zbliżonych wyglądem: Architectonica i Philippia. Dawniej zaliczano tu także rodzaj Solarium, którego przedstawiciele włączeni zostali do rodzaju Architectonica lub przeniesieni do innych rodzin[3].

Muszle róż wiatrów mają dość typowy dla ślimaków wygląd – kształt ich zbliżony jest zwłaszcza do muszli europejskich ślimaków lądowych – szklarek. Mają bowiem formę soczewki czy też regularnego stożka dużej szerokości i małej wysokości, przypominającego tarczę kałkan lub chiński kapelusz słomiany[1]. Składają się z licznych wąskich, ciasno nawiniętych skrętów, otaczających szeroki i głęboki niejednokrotnie dołek osiowy. Na powierzchni muszli występuje deseń regularnie rozmieszczonych plamek i pasków, przypominających z wyglądu podziałkę. Kolista od góry muszla, ozdobiona takim ornamentem, widziana od tej strony przywodzi na myśl różę wiatrów, czyli umieszczaną na mapach "różę kompasową". Wieczko zazwyczaj rogowe[4]. Średnica muszli dochodzi do 7 cm[1].

Gatunki należące do tej grupy zamieszkują płytkie, piaszczyste dno mórz tropikalnych. Ich muszle są cenione przez kolekcjonerów[1]. Do najbardziej znanych zalicza się Architectonica perspectiva.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, s. 294-295.
  2. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
  3. Solarium (ang.). World Register of Marine Species. [dostęp 29 października 2011].
  4. Ślimaki – rodziny i gatunki cz.I.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]