Różanecznik kaukaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Różanecznik kaukaski
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd wrzosowce
Rodzina wrzosowate
Rodzaj różanecznik
Gatunek różanecznik kaukaski
Nazwa systematyczna
Rhododendron caucasicum Pall.
Fl. Ross. 1(1): 46 1784[1]

Różanecznik kaukaski (Rhododendron caucasicum) – gatunek krzewu, należący do rodziny wrzosowatych. Pochodzi z Kaukazu. Do uprawy wprowadzony w 1803 roku[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Zimozielony, niski, wolno rosnący i zwarty krzew o wysokości 0,5-1 metra. Pędy owłosione.
Liście
Skórzaste, Podłużne, eliptyczne, zimozielone, zaostrzone na końcach, na spodniej stronie blaszki liściowej występuje owłosienie.
Kwiaty
Kwitnie na przełomie maja i czerwca lejkowato-dzwonkowatymi, białożółtymi kwiatami.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Wymagania
W Polsce jest całkowicie mrozoodporny (strefy mrozoodporności 4-9), znosi bez szwanku najcięższe u nas mrozy, pod warunkiem, że na jesieni został dobrze nawodniony Lubi miejsca półcieniste, o stałej wilgotności podłoża. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne, o kwaśnym odczynie (pH 4– 5). Takie podłoże można otrzymać poprzez dodanie do dobrej ziemi ogrodniczej kwaśnego torfu, zmielonej kory lub przegnitego igliwia. Źle toleruje silne wiatry, (powodujące zwiększoną transpirację), dlatego powinien rosnąć na zasłoniętym stanowisku. Doskonale prezentuje się na tle iglaków.
Sposób uprawy
Sadzi się go tylko wraz z bryłą korzeniową. W utrzymaniu wilgoci pomaga ściółkowanie podłoża. Łatwo można przesadzać nawet duże różaneczniki (oczywiście wraz z bryłą korzeniową), gdyż mają zwartą, niedużą bryłę korzeniową. Należy systematycznie nawozić od maja do sierpnia, ale niedużymi dawkami nawozów, gdyż jest wrażliwy na zasolenie gleby, lub stosować nawozy o przedłużonym działaniu. Koniecznie należy stosować nawozy kwaśne (siarczan amonu, siarczan potasu), a najlepiej specjalne mieszanki nawozów do rododendronów. Nie należy wapnować. Aby rośliny obficie kwitnęły na następny rok, należy po przekwitnięciu ściąć całe kwiatostany, gdyż stają się nieładne, a ponadto wyczerpują nadmiernie roślinę. Nie wymaga żadnego cięcia, należy tylko usuwać uschnięte liście i obumarłe pędy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Do tej grupy przypisuje się niezwykle popularny różanecznik wyhodowany przez Jamesa Cunningham'a odmiany 'Cunningham's White'. Ponieważ jest on bardziej odporny na zanieczyszczenia i wyższe pH w produkcji stosowany jako podkładka do szczepień innych, bardziej cennych i wrażliwych odmian.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rhododendron caucasicum Pall.. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2014-02-15].
  2. Mieczysław Czekalski: Różaneczniki. Warszawa: PWRiL, 1983. 83-09-00758-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Mieczysław Czekalski: Różaneczniki. Warszawa: PWRiL, 1983. 83-09-00758-2.
  2. Różaneczniki i Azalie. Weltbild Media, 2009. 978-83-7404-258-0142-7.