Rękaw (wskaźnik wiatru)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wskaźnika wiatru. Zobacz też: inne znaczenia słowa rękaw.
Rękaw na wyspie Kiży w Rosji
Znak ostrzegawczy A-19: boczny wiatr z wizerunkiem rękawa

Rękaw (wskaźnik wiatru), pot. skarpeta – rodzaj stożkowatego wiatrowskazu z lekkiej, płóciennej rury długości od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, przywiązana jednym końcem do wysokiego masztu. Taki rodzaj anemometru zwany jest anemoskopem.

Rękaw pokazuje przybliżony kierunek i prędkość wiatru. Zazwyczaj umieszczany jest na lotniskach, masztach statków żaglowych, drogach szybkiego ruchu (przed mostami, wiaduktami i przy wyjazdach na odsłonięte przestrzenie), przy obiektach przemysłowych, w czasie zawodów sportowych lub imprez lotniarskich lub modelarskich.

Dla lepszej widoczności rękaw bywa malowany w pasy kontrastowych kolorów, na przykład biało-czerwone, jak na zdjęciu. Rękaw usztywnia się poprzecznymi wzmocnieniami z drutu, by zapewnić przepływ powietrza przez środek (bez tego mógłby się sklejać i wpadać w łopot).

Rękaw pokazuje kierunek, w którym wieje wiatr – więc na przykład instrument wskazujący na północ oznacza wiatr południowy – oraz siłę wiatru ocenianą na podstawie wypełnienia.

Koi-nobori[edytuj | edytuj kod]

Japońskie flagi koi-nobori mają kształt rękawa z namalowanym karpiem i są symbolem święta Tango no sekku, obchodzonego w Japonii jako Dzień Dziecka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]