RAF Transport Command

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Royal Air Force Transport Command
Ferio Ferendo
Historia
Państwo  Wielka Brytania
Sformowanie 25 marca 1943
Rozformowanie 1 sierpnia 1967
Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Podległość RAF

RAF Transport Command dowództwo RAF utworzone 25 marca 1943 roku kontrolujące, koordynujące i nadzorujące wszystkie transportowe jednostki lotnicze RAF.

RAF Transport Command zostały utworzone z istniejącego wcześniej RAF Ferry Command. W pierwszym okresie istnienia w czasie II wojny światowej do zadań Transport Command należało odbieranie samolotów z fabryk i dostarczanie ich do jednostek. Z czasem jego rola wzrastała. Najpierw zostało użyte do transportu jednostek spadochronowych. Po zakończeniu działań wojennych nastąpił jego szybki rozwój.

Transport Command odegrało decydującą rolę w tworzeniu mostu powietrznego w czasie blokady Berlina w latach 1948-1949. Do innych głównych działań RAF Transport Command z okresu zimnej wojny były:

  • ewakuacja personelu wojskowego z rejonu Kanału Sueskiego przed i po zakończeniu kryzysu sueskiego (październik-listopad 1956);
  • ewakuacji i transportu rannych z Korei Południowej w czasie wojny koreańskiej;
  • działania na Oceanie Indyjski i Pacyfiku. W latach sześćdziesiątych nastąpiła powolna redukcja Transport Command i w rezultacie w 1967 roku ich przemianowanie na Air Support Command.

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wynn, Humphrey. Forged in War: A History of Royal Air Force Transport Command, 1943-1967. London: Her Majesty's Stationery Office, 1996. ​ISBN 0-11772-756-3​.