RER E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
RER E
Mapa linii
Dane podstawowe
Zarządca

RATP SNCF

Liczba pasażerów

60 mln (rocznie)

Liczba stacji

22

Długość

56 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Ilustracja
Gare de Villiers-sur-Marne - Le Plessis-Trévise
Historia
Rok otwarcia

1999

RER E – jedna z 5 linii RER obsługujących Paryż i Île de France. Linia rozpoczyna się na dworcu Haussmann - Saint-Lazare (E1) i biegnie dalej na wschód aż do Chelles - Gournay (E2) lub Tournan (E4). Obsługą zajmuje się tylko SNCF. RER E jest najnowszą linią systemu RER: została otwarta w 1999 roku, a ostatnia rozbudowa miała miejsce w 2003 roku.

Konstrukcja linii pozostawia Gare Montparnasse jako jedyny główny dworzec w Paryżu nie podłączony do systemu RER. Linia Montparnasse jest podłączona do RER w Versailles-Chantiers i do LGV Atlantique w Massy-Palaiseau.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pociąg RER E zatrzymujący się na stacji Haussmann - Saint-Lazare.
Stacja linii RER E Magenta.

RER E otwarto 14 lipca 1999 na odcinku pomiędzy Haussmann - Saint-Lazare i Chelles - Gournay. W trakcie prac wybudowano tunel o długości 2 km pomiędzy dworcem Haussmann - St-Lazare i stacją Magenta (która obsługuje Gare de l’Est i Gare du Nord).

Pierwsza rozbudowa linii, 30 sierpnia 1999 roku, zawierała nową odnogę z Noisy-le-Sec do Villiers-sur-Marne. Odnoga ta została rozbudowana do Tournan 14 grudnia 2003.

13 grudnia 2015 roku otwarto stację Rosa Parks w 19 dzielnicy Paryża[1].

Rozbudowa[edytuj | edytuj kod]

Mapa rozbudowy do Mantes-la-Jolie

RER E ma zostać wydłużone z Hussmann - Saint-Lazare do La Défense, skąd przejmie odnogę RER A do Nanterre, Sartrouville i Poissy. Tam przejmie tory SNCF (obecnie obsługiwane przez Transilien J) aby dotrzeć do Mantes-la-Jolie. Częściowe prace mają zacząć się w 2018, a całość w 2020.[2]

Ośmiokilometrowy tunel ma zostać przekopany pomiędzy Haussmann - St-Lazare i La Défense. Pośrednia stacja w Porte Maillot będzie udostępniała możliwość przesiadki na RER C. Rozbudowa ma na celu redukcję o 10-15% ilości pasażerów korzystających z centralnej sekcji linii RER B (pomiędzy Gare du Nord i Châtelet) oraz RER A (pomiędzy La Défense i Auber). Dodatkowo przesiadki będą oddalone od dotychczasowego hub'u transferowego Châtelet[3].

Lista stacji RER E[edytuj | edytuj kod]

Odnoga Stacja Strefa Obsługiwane gminy
E1 Haussmann – Saint-Lazare 1 Paryż
Magenta 1 Paryż
Rosa Parks 1 Paryż
Pantin 2 Pantin
Noisy-le-Sec 3 Noisy-le-Sec
E2 Bondy 3 Bondy
Le Raincy – Villemomble – Montfermeil 4 Le Raincy, Villemomble
Gagny 4 Gagny
Le Chénay – Gagny 4 Gagny
Chelles – Gournay 4 Chelles, Gournay-sur-Marne
E4 Rosny – Bois-Perrier 3 Rosny-sous-Bois
Rosny-sous-Bois 3 Rosny-sous-Bois
Val de Fontenay 3 Fontenay-sous-Bois
Nogent – Le Perreux 3 Nogent-sur-Marne, Le Perreux-sur-Marne
Les Boullereaux – Champigny 3 Champigny-sur-Marne
Villiers-sur-Marne – Le Plessis-Trévise 4 Villiers-sur-Marne, Le Plessis-Trévise
Les Yvris – Noisy-le-Grand 4 Noisy-le-Grand
Émerainville – Pontault-Combault 5 Émerainville, Pontault-Combault
Roissy-en-Brie 5 Roissy-en-Brie
Ozoir-la-Ferrière 5 Ozoir-la-Ferrière
Gretz-Armainvilliers 5 Gretz-Armainvilliers
Tournan 5 Tournan-en-Brie

Mapa[edytuj | edytuj kod]

Mapa linii RER E

Obsługa[edytuj | edytuj kod]

Nazwy pociągów[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak na innych liniach RER, każdy pociąg jest nazywany od trasy którą obsługuje. Pierwsza litera oznacza kierunek, druga oznacza czy pociąg zatrzymuje się na każdej stacji.

Normalne nazwy pociągów wyjeżdżających z Paryża, to między innymi, TAVA (zatrzymuje się na Magenta, Rosa Parks, Patin, Noisy-le-Sec, Val de Fontenay i na wszystkich stacjach od Villiers-sur-Marne do Tournan), VOHE (zatrzymuje się na każdej stacji do Villiers-sur-Marne), COHI (zatrzymuje się na każdej stacji do Chelles - Gournay).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. fr. "RER E: Ouverture de la gare Rosa Parks sur la ligne E du RER". STIF. Grudzień 2015. Zarchiwizowano oryginał 14 grudnia 2015. Odzyskano 13 grudnia 2015.
  2. fr. "PROLONGEMENT DU RER E À L'OUEST : APPROBATION DE L'AVANT-PROJET". STIF. 5 marca 2014. Zarchiwizowano oryginał 22 marca 2014. Odzyskano 26 marca 2014.
  3. fr. "RER E: Prolongement d'Haussmann-Saint-Lazare à Mantes-la-Jolie". STIF. Luty 2013. Zarchiwizowano oryginał 22 marca 2014. Odzyskano 26 marca 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]