ROADM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

ROADM (ang. Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer) - konfigurowalny optyczny multiplekser typu add-drop używany w systemach WDM, który posiada możliwość zdalnego przełączania ruchu na poziomie długości fali. Dzięki temu określone długości fali przenoszące interesujące dla odbiorcy dane mogą być dodawane bądź wydzielane z pojedynczego włókna światłowodowego bez potrzeby wcześniejszej konwersji wszystkich długości fali na postać elektroniczną. Dzięki użyciu multiplekserów typu ROADM nie jest konieczne zaplanowanie "z góry" przydziału pasma. Konfiguracja może być przeprowadzana na bieżąco w zależności od potrzeb i zaistniałej sytuacji.

Budowa i stosowane technologie[edytuj | edytuj kod]

Multipleksery typu ROADM mogą być zbudowane na bazie różnych technologii, np. PLC, ciekłe kryształy, MEMS.

W systemie ROADM opartym na PLC (ang. Plannar Lightwave Circuit) nastąpiło zintegrowanie takich elementów jak siatka dyfrakcyjna czy przełączniki w jednym układzie scalonym. ROADM PLC oferują porty dla każdego kanału w paśmie C lub L czyli około 40 kanałów z odstępem na poziomie 100 Ghz. Takie rozwiązanie pozwala na kontrolę poziomu mocy i wyrównuje dynamikę w zakresie do 25 dB.

Natomiast urządzenia bazujące na technologii ciekłych kryształów pozwalają na blokowanie długości fal WB - ROADM (Wavelengt Blocker). Multipleksacja oraz demultipleksacja odbywa się na siatce dyfrakcyjnej natomiast elementy ciekło-krystaliczne działają jak sterowana zapora dla różnych długości fali. Proces blokowania bądź filtracji poszczególnych składowych fali świetlnej odbywa się poprzez różnice polaryzacji. Tego typu urządzenia posiadają wysokiej jakości komponenty optyczne, które gwarantują szerokie pasmo przepustowe, pozwalające na transmisje 10/40 Gbit/s oraz charakteryzują się niskim poziomem dyspersji.

Natomiast przełączniki z selekcją długości fali WSS – ROADM działają podobnie do urządzeń WB – ROADM z tą różnicą że elementy ciekło-krystaliczne zostały zastąpione elementami MEMS. Przełączniki WSS – ROADM charakteryzują się szerokim pasmem przepustowości 10 – 40 GHz oraz niską dyspersją. Przełącznik ze względu na swoją funkcjonalność może być stosowany w sieciach kratowych. W celu eliminacji użycia części mechanicznych stosuje się również technologie LcoS (Liquid Crystal on Silicon).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]