Radiacyjne utrwalanie żywności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Symbol Radura stosowany jest do oznaczania żywności napromieniowanej (wersja amerykańska, stosowana przez FDA, wersja międzynarodowa różni się niektórymi szczegółami)

Radiacyjne utrwalanie żywnościtechnologia konserwacji żywności, polegająca na wystawieniu jej na działanie promieniowania jonizującego, którego właściwości powodują unieszkodliwienie znajdujących się w żywności drobnoustrojów, wirusów i owadów. Proces radiacyjnego utrwalania żywności może być też stosowany w celu przedłużenia okresu ważności produktów spożywczych (powstrzymanie dojrzewania owoców, kiełkowania warzyw, hamowanie procesów gnilnych)[1].

W Polsce napromieniowanie żywności promieniowaniem jonizującym jest dopuszczalne, o ile nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz jest uzasadnione technologicznie[2].

Przypisy

  1. Federacja Konsumentów: Radiacyjne utrwalanie żywności (pol.). 2002-06-06. [dostęp 2011-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Art. 19 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225)