Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1984
Kowno
Zawód, zajęcie polityk
Stanowisko posłanka do Parlamentu Europejskiego, posłanka na Sejm Republiki Litewskiej
Partia Związek Ojczyzny

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (ur. 2 stycznia 1984 w Kownie) – litewska działaczka społeczna i polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, posłanka na Sejm Republiki Litewskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2002 ukończyła Kowieńskie Gimnazjum Muzyczne im. Juozasa Naujalisa. W 2006 została absolwentką Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w klasie fortepianu, zaś dwa lata później ukończyła studia w zakresie zarządzania kulturą w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.

W latach 2005–2008 była współpracownikiem i doradcą posłów na Sejm z ramienia Związku Ojczyzny: Audroniusa Ažubalisa, Edmundasa Pupinisa i Viliji Aleknaitė Abramikienė. Od 2008 pełniła funkcję doradcy ministra spraw zagranicznych Vygaudasa Ušackasa.

Od 2001 należy do Związku Ojczyzny. Rok później rozpoczęła działalność w Lidze Młodych Konserwatystów (lit. Jaunųjų konservatorių lyga). W latach 2003–2006 zasiadała w zarządzie tej organizacji, a od 2006 do 2007 pełniła funkcję przewodniczącej. W 2007 została koordynatorką międzynarodowego projektu ratowania Morza Bałtyckiego.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 jako kandydatka Związku Ojczyzny otrzymała mandat eurodeputowanej. Przystąpiła do grupy chadeckiej oraz do Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności[1]. W 2014 nie uzyskała reelekcji, w 2016 z ramienia konserwatystów została wybrana do Sejmu Republiki Litewskiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]