rdesktop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
rdesktop
Aktualna wersja stabilna 1.6.0 - 10 maja 2008; ponad 14 lat temu
Rodzaj klient protokołu RDP
Licencja GNU General Public License
Strona internetowa

rdesktop jest klientem usług terminalowych, komunikującym się za pomocą protokołu RDP (ang. Remote Desktop Protocol). Dzięki tej aplikacji możemy z poziomu Linuksa podłączyć się np. do systemu Windows XP z uruchomioną usługą zdalnego pulpitu.

Jeżeli użytkownicy komputerów z systemami Linux chcą mieć sporadyczny dostęp do aplikacji windowsowych to dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja usług terminalowych (Windows Terminal Services) na serwerze z systemem Windows. Użytkownicy Linuksa będą mogli zdalnie łączyć się z takim serwerem usług terminalowych, uruchamiać wirtualne sesje Windows w oknie na swoich pulpitach i każdy zdalny użytkownik podłączony do serwera będzie mógł uruchamiać niezbędne mu programy. Jak widzimy dostęp do usług terminalowych Windows nie wymaga już nawet systemu Windows a użytkownicy Linuksa z uruchomionym programem rdesktop mogą bez problemu korzystać z tej usługi.

Ponieważ rdesktop jest aplikacją graficzną, należy ją uruchomić w systemie Linux lub Unix, w którym uruchomiony jest system X Window.

Nawiązywanie połączenia

W swojej najprostszej formie polecenie używane do połączenia z systemem, na którym działają usługi terminalowe Windows, ma postać:

rdesktop host

gdzie host jest nazwą lub adresem IP systemu, na którym uruchomione są usługi terminalowe Windows.

Po nawiązaniu połączenia na pulpicie naszego Linuksa pojawi się okno przedstawiające standardowy ekran logowania Windows. Po zalogowaniu i określeniu domeny, do której chcemy się zalogować (jeśli to konieczne), okno Rdesktop wyświetli standardowy pulpit Windows.

Do najważniejszych cech rdesktop zaliczyć należy możliwość buforowania bitmap oraz obsługa szyfrowanych połączeń.