Windows XP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Windows XP
Logo Windows XP
Logo programu
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Microsoft

Architektura

x86, x86-64

Pierwsze wydanie

25 października 2001; ponad 22 lat temu

Aktualna wersja

Service Pack 3 (5.1.2600)
(21 kwietnia 2008; ponad 15 lat temu)

Jądro

hybrydowe

Środowisko pracy

Luna

Licencja

MS-EULA

Wersja Live

T poprzez modyfikację

Poprzednik

Windows 2000 (2000) Windows ME (2000)

Następca

Windows Vista (2007)

Strona internetowa

Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana 25 października 2001 roku. Jednocześnie w tym dniu wydano Windows Media Player dla Windows XP[1]. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego nastąpił 8 kwietnia 2014[2], natomiast wersja POSReady 2009 była wspierana do 9 kwietnia 2019 roku. W 2017 roku wydano ostatnie wersje przeglądarek internetowych dla Windows XP[3].

Windows XP w wersji Home jest następcą systemu Windows Me, w wersji Professional jest następcą Windows 2000[4]. Nazwa XP pochodzi od angielskiego słowa experience[5], czyli „doświadczenie” lub „doznanie”.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Windows XP jest udaną próbą stworzenia jednolitej linii systemów Windows. Wcześniej Microsoft rozwijał dwie linie produktów: jedną dla użytkowników domowych (linia 9x/Me), a drugą do zastosowań zaawansowanych (linia NT). Pociągnęło to za sobą brak kompatybilności z wieloma aplikacjami DOS-owymi.

System opiera się na kodzie NT z dodanym nowym interfejsem graficznym Luna zawierającym wiele nowości i usprawnień w stosunku do interfejsu użytego w poprzednich wersjach. Ponadto zawiera zintegrowaną zaporę sieciową. Zapora sieciowa obecna w Windows XP jest prostym filtrem pakietów, który jest domyślnie aktywny po zainstalowaniu systemu z dodatkiem Service Pack 2 lub nowszym (bez tego dodatku zapora jest aktywowana dopiero po skonfigurowaniu sieci).

System wyposażono w przeglądarkę Internet Explorer 6 lub Internet Explorer 7 w dodatku Service Pack 3 i odtwarzacz multimedialny Windows Media Player (wersja 8 w systemie bez dodatku Service Pack i z Service Pack 1 lub 9 z Service Pack 2 i Service Pack 3). Dodano także funkcję pulpitu zdalnego, dzięki któremu możliwa jest zdalna pomoc innemu użytkownikowi. Dodanie tych aplikacji do systemu pociągnęło za sobą dalsze oskarżenie w kierunku firmy Microsoft o praktyki monopolistyczne.

Kontrowersje i sprzeciwy obrońców prywatności budziło także zintegrowanie z systemem usługi .NET Passport.

Po raz pierwszy w historii systemów Microsoft Windows została wprowadzona do systemu aktywacja mająca zapobiegać piractwu. Wyjątek stanowi Windows XP Professional licencjonowany zbiorczo, w tym Windows XP Professional x64 Edition. Jeżeli użytkownik nie aktywuje produktu w 30-dniowym okresie, przy każdym następnym zalogowaniu jedyną dopuszczalną operacją, na jaką system pozwoli będzie aktywacja produktu. Po dokonaniu aktywacji przywrócona zostanie pełna funkcjonalność systemu Windows XP. To pierwszy system, w którym wdrożono ponadto mechanizm Windows Genuine Advantage, który sprawdza legalność klucza produktu.

Windows XP obsługuje systemy plików NTFS i FAT32 oraz exFAT po zainstalowaniu aktualizacji[6].

Nowe funkcje[edytuj | edytuj kod]

 • Możliwość nagrywania płyt CD za pomocą zintegrowanego z Eksploratorem Windows programu do nagrywania płyt[7].
 • Grupowanie programów na pasku zadań.
 • Wygładzanie czcionek na ekranach LCD przy pomocy ClearType.
 • Wyświetlanie w Menu Start najczęściej używanych programów.
 • Oczyszczanie pulpitu ze skrótów nieużywanych przez liczbę dni ustawioną przez użytkownika (domyślnie 60).
 • Monitorowanie stanu baterii laptopa i hibernacja systemu w przypadku, kiedy stan baterii jest niski.
 • Możliwość szybkiego przełączania użytkowników.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwie główne wersje:

W listopadzie 2002 roku Microsoft opublikował dwie nowe wersje XP, przeznaczone dla konkretnych zastosowań:

Pod koniec 2004 roku Microsoft wydał kolejną wersję tego systemu:

W niektórych krajach, takich jak Rosja czy Indie, Microsoft wprowadził nową edycję systemu Windows – Starter Edition.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej udostępniona została edycja pozbawiona 186 plików, w tym programu Windows Media Player (a co za tym idzie – możliwości odtwarzania multimediów bez instalacji dodatkowego oprogramowania). Komisja nie zgodziła się na proponowaną przez Microsoft nazwę Windows XP Reduced Media Edition i wybrała Windows XP N spośród pozostałych nazw zaproponowanych przez koncern. Microsoft twierdzi, że nazwa taka może zdezorientować klientów, ale ostatecznie zatwierdził ją. System ten jest dostępny tylko w Europie.

Windows XP jest dostępny w wersjach na platformy sprzętowe x86, ia64 i AMD64.

Wymagania sprzętowe[edytuj | edytuj kod]

Wymagania sprzętowe według producenta[9]
Minimalne Zalecane
Procesor Pentium MMX lub AMD K6 233 MHz lub szybszy Procesor Pentium II lub AMD K6-2 300 MHz lub szybszy
64 MB Pamięci RAM 128 MB Pamięci RAM lub więcej
1,5 GB wolnego miejsca na dysku 2 GB wolnego miejsca lub więcej na dysku
Super VGA (800×600) Adapter wideo i monitor o wyższej rozdzielczości
Napęd CD-ROM (tylko dla wersji pudełkowej) Napęd CD-ROM lub DVD-ROM
Klawiatura Klawiatura oraz urządzenie wskazujące (np. mysz)

Dodatki Service Pack[edytuj | edytuj kod]

Udział poszczególnych wersji systemu Microsoft Windows w globalnym rynku komputerów PC z systemem Windows
Windows 10
  
67,95%
Windows 11
  
16,97%
Windows 7
  
11,20%
Windows 8.1
  
2,60%
Windows 8
  
0,66%
Windows XP
  
0,49%
Inne
  
0,14%
Dane według serwisu StatCounter na grudzień 2022[10].
Udział poszczególnych wersji systemu Microsoft Windows w rynku komputerów PC z systemem Windows w Polsce
Windows 10
  
77,41%
Windows 11
  
12,96%
Windows 7
  
6,67%
Windows 8.1
  
2,17%
Windows XP
  
0,35%
Windows 8
  
0,34%
Inne
  
0,11%
Dane według serwisu StatCounter na grudzień 2022[11].

Service Pack 1[edytuj | edytuj kod]

Service Pack 1 (SP1) dla Windows XP został wydany 9 września 2002 roku. Najbardziej oczekiwanymi zmianami była obsługa USB 2.0 oraz dodanie możliwości ustawiania dostępu dla programów (Określ dostęp do programów i ich ustawienia domyślne w aplecie Panelu sterowania Dodaj lub usuń programy), która pozwala na wyłączenie lub włączenie dostępu dla domyślnych aplikacji z różnych dziedzin, na przykład przeglądania stron internetowych, rozmowy poprzez komunikatory itp.

Obsługa dysków twardych została poprawiona poprzez dodanie obsługi standardu LBA-48, co pozwoliło na zwiększenie obsługiwanej pojemności dysków twardych do ponad 128 GB.

Service Pack 1 pozwalał także na instalację dysków Serial-ATA już podczas instalacji systemu z krążka oraz zablokował dwa najczęściej używane numery seryjne używane w Windows XP Professional do ominięcia aktywacji systemu.

Następnie Microsoft wydał Service Pack 1a, aby usunąć wirtualną maszynę Java, z powodu przegranej sprawy sądowej z firmą Sun Microsystems. Oprócz jej usunięcia nie wprowadzono żadnych zmian w porównaniu z pierwszą wersją pakietu.

Service Pack 2[edytuj | edytuj kod]

Service Pack 2 (SP2) został wydany 25 sierpnia 2004 roku i wniósł do Windowsa XP bardzo wiele zmian. Są to m.in.:

 • Centrum zabezpieczeń systemu Windows – nowe okno w systemie zbierające informacje na temat bezpieczeństwa komputera, czyli sprawność zapory internetowej, stan Aktualizacji automatycznych oraz programu antywirusowego.
 • Funkcja blokowania wyskakujących okienek – funkcja pozwalająca na blokowanie wyskakujących okien w programie Internet Explorer.
 • Nowa zapora systemu Windows – inteligentnie blokuje potencjalnie niebezpieczne formanty ActiveX, niebezpieczne programy komunikujące się z internetem oraz inne niebezpieczne dla komputera elementy.
 • Technologia NoExecute – programowa implementacja sprzętowej technologii Data Execution Prevention zapobiegająca uruchamianiu kodów programów umieszczonych w obszarze pamięci tylko dla danych. Ma pomagać w likwidowaniu zagrożeń wirusowych.

Ten dodatek serwisowy wzbudził dużo kontrowersji wśród użytkowników, ponieważ spore zmiany nastawione na bezpieczeństwo spowodowały kłopoty z aplikacjami, które zakładały mniejsze restrykcje ze strony systemu operacyjnego. Dlatego też Microsoft zdecydował się wydać katalog programów, które działać będą, bądź nie. Aktualnie wszystkie najpopularniejsze programy (a także większość tych mniej popularnych) posiada już darmowe poprawki, które eliminują wszelkie problemy z ich działaniem pod Windows XP z Service Pack 2. Poprawki te są dostępne do pobrania ze strony producenta danego programu, najczęściej jako jego najnowsza wersja. Kolejną kontrowersją, jest to, że Windows XP nie pozwoli na zainstalowanie sterowników karty dźwiękowej, bez uprzedniego zainstalowania SP2. Ten dodatek to już ostatni system bez zabezpieczeń DRM. Nie jest wspierany od 13 lipca 2010 roku.

Service Pack 3[edytuj | edytuj kod]

Service Pack 3 (SP3) został wydany 21 kwietnia 2008 roku. Pierwotnie miał się pojawić w maju 2007 roku, jednak przełożono premierę na rok 2008[12] z powodu skupienia się Microsoft nad Windows Vista i Office 2007, czyli dwoma sztandarowymi produktami firmy. W nowym dodatku aktualizującym dodano kilka interesujących elementów, m.in.:

 • Uaktualnienie konsoli przystawek MMC 3.0,
 • Nowy sposób aktywacji systemu,
 • Dostęp do nowych sterowników,
 • Zwiększenie wydajności systemu[13].

Do dodatku nie zostały dołączone nowe wersje Windows Media Player. Jest to ostatni taki zbiór poprawek dla tej edycji systemu operacyjnego Windows. Wkrótce po premierze tego samego dnia Service Pack 3 został wycofany z Windows Update oraz Microsoft Download Center, jednakże mimo to można pobrać go z serwerów Microsoftu. Wycofanie zostało spowodowane problemem we współpracy Windows XP SP3 z Dynamics Retail Management System. Ten sam błąd odkryto też w SP1 dla Windows Vista, nie wpłynie to jednak na dostępność tego zbioru poprawek[14][15]. Później SP3 znalazł się w Windows Update jako poprawka zalecana, jednak obecnie już SP3 znajduje się w Windows Update jako poprawka ważna. Wsparcie dla SP3 zakończyło się 8 kwietnia 2014 roku.

Wsparcie techniczne[edytuj | edytuj kod]

Informacje o zakończeniu obsługi systemu.

Wsparcie techniczne dla Windows XP bez dodatków Service Pack skończyło się 30 września 2004[16], dla systemów z dodatkami Service Pack 1 i 1a 10 października 2006 roku[17][18], a dla systemu z dodatkiem Service Pack 2 skończyło się 13 lipca 2010 roku. Microsoft poinformował oficjalnie klientów i partnerów o utrzymaniu wsparcia technicznego dla systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 3 do 8 kwietnia 2014 roku[19] oraz aktualizacji bezpieczeństwa dla Microsoft Security Essentials, System Center Endpoint Protection, Forefront Client Security, Forefront Endpoint Protection oraz Windows Intune do 14 lipca 2015 roku[20].

Podstawowe wsparcie techniczne dla Windows XP zakończyło się 14 kwietnia 2009 roku[21]. Oznaczało to wówczas, że producent publikował jedynie poprawki dotyczące bezpieczeństwa dla systemu.

Prawdopodobnie amerykański przemysł zbrojeniowy i wojsko, które używają Windows XP do kontroli procesów przemysłowych, nie wyrazili zgody na zakończenie wsparcia. Wymogli oni na Microsofcie jego przedłużenie aż do 2019 roku[22][23].

Dla zwykłych użytkowników Microsoft zakończył wsparcie rozszerzone 8 kwietnia 2014 roku. Jednocześnie zostało zakończone wsparcie rozszerzone dla Microsoft Office 2003[24].

W 2016 roku Google zakończył wsparcie dla przeglądarki Chrome i ostatnią wersją stał się Chrome 49[25][26]. W 2017 roku wydano ostatnią wersję przeglądarki Firefox dostępną dla Windows XP (Firefox 52 ESR)[3][27].

Następcy[edytuj | edytuj kod]

Następcami systemu Windows XP przeznaczonymi do zastosowań domowych były Windows Vista Home Basic i Windows Vista Home Premium, a do profesjonalnych – Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise oraz Windows Vista Ultimate. Na systemie Windows XP jest także oparty Windows Server 2003 i Windows Server 2003 R2.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Windows Media – Microsoft Windows [dostęp 2015-08-13].
 2. Koniec Windows XP. Dlaczego Microsoft zabija świetny produkt?. interaktywnie.com. [dostęp 2014-04-08].
 3. a b Ars Staff, Final Firefox version with Windows XP, plugin support released today, Ars Technica, 7 marca 2017 [dostęp 2024-01-14] (ang.).
 4. Microsoft Windows XP: Pytania i Odpowiedzi. [dostęp 2009-05-29].
 5. Microsoft Announces Windows XP and Office XP. 5 lutego 2001. [dostęp 2008-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-06)].
 6. Opis pakietu aktualizacji sterownika systemu plików exFAT. 17 lutego 2017. [dostęp 2017-05-16].
 7. Windows XP: What's New in Device and Hardware Support. [dostęp 2020-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-26)]. (ang.).
 8. Microsoft Announces Release of Windows XP Tablet PC Edition 2005 As Part of Windows XP Service Pack 2: New Tablet PC Operating System Features Deeper Pen-and-Ink Support Combi...
 9. Microsoft Corporation: Wymagania systemowe dla systemów operacyjnych Windows XP. [dostęp 2008-01-20].
 10. Desktop Windows Version Market Share Worldwide – December 2022. gs.statcounter.com. (ang.).
 11. Desktop Windows Version Market Share in Poland – December 2022. gs.statcounter.com. (ang.).
 12. Windows Service Pack Road Map. [dostęp 2008-05-03].
 13. Download details: Windows XP Service Pack 3 Overview. [dostęp 2008-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-02)].
 14. Michał Tomaszkiewicz: SP3 dla XP wycofany. 2008-04-30. [dostęp 2008-06-18].
 15. Windows XP SP3 official release delayed, but download still available. 29 kwietnia 2008. [dostęp 2008-06-18]. (ang.).
 16. Lifecycle Supported Service Packs. Microsoft: Wsparcie Techniczne. [dostęp 2008-07-07].
 17. Microsoft Windows: End of support for Windows 98, Windows Me, and Windows XP Service Pack 1. Microsoft: Windows, 6 stycznia 2006. [dostęp 2008-07-07].
 18. Lifecycle Supported Service Packs. Microsoft: Wsparcie Techniczne. [dostęp 2008-07-07].
 19. Microsoft Support Lifecycle. Microsoft: Wsparcie Techniczne. [dostęp 2008-07-07]. (ang. • pol.).
 20. Microsoft przedłużył wsparcie dla Windows XP. chip.pl. [dostęp 2014-01-17].
 21. Koniec wsparcia Windows XP i Office 2003. [dostęp 2009-04-19].
 22. almanzor: Windows XP ma trwać co najmniej do 2019. salon24.pl. [dostęp 2014-05-28].
 23. Maciej Gajewski: Sposób na aktualizację Windows XP do kwietnia 2019 roku!. Chip, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-28].
 24. Koniec wsparcia Windows XP, microsoft.com [dostęp 2014-09-04] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-20].
 25. Stable Channel Update, Chrome Releases [dostęp 2024-01-14] (ang.).
 26. Andrew Cunningham, Chrome 50 ends support for Windows XP, OS X 10.6, other old versions, Ars Technica, 14 kwietnia 2016 [dostęp 2024-01-14] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-05] (ang.).
 27. Firefox 52.0, See All New Features, Updates and Fixes, Mozilla [dostęp 2024-01-14] (ang.).