Region Północny (Ghana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Północny
Region
ilustracja
Państwo  Ghana
Siedziba Tamale
Kod ISO 3166-2 GH-NP
Powierzchnia 70 384 km²
Populacja (2007)
• liczba ludności

2 121 567
Numer kierunkowy +233 3720
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba dystryktów 20
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Region Północny – największy (70 384 km²) obszar Ghany. Od roku 2004 jest podzielony na 18 dystryktów, stolicą regionu jest Tamale. Klimatycznie, religijnie, lingwistycznie i kulturalnie region różni się bardzo od politycznie i ekonomicznie dominujących regionów centralnej i południowej Ghany. Populacja w roku 2007 wynosiła 2 121 567 mieszkańców.

W jego skład wchodzi 20 dystryktów:

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Region leży na północy kraju i graniczy od północy z regionami Upper West i Upper East, a na południu z regionem Brong Ahafo. Od zachodu graniczy z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a od wschodu z Togo.

Klimat i roślinność[edytuj | edytuj kod]

W związku ze swoim bliskim położeniem do Sahel i Sahary region jest dużo bardziej suchy niż południowe obszary Ghany. Roślinność składa się przeważnie z łąk, szczególnie sawanny z kępkami odpornych na suszę drzew takich jak baobaby albo akacje. Między majem i październikiem występuje tam pora deszczowa, z przeciętnym rocznym opadem 750-1050 mm. Pora sucha występuje między listopadem i kwietniem. Najwyższe temperatury osiągane są pod koniec pory suchej, najniższe w grudniu i styczniu. Gorący wiatr z Sahary Harmattan wieje często między grudniem i początkiem lutego. Temperatury mogą zmieniać się od 14 °C wieczorem do 40 °C podczas dnia.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Region Północny jest najmniej zaludnionym obszarem Ghany. Większość mieszkańców (52%) mówi językiem Mole-Dagbane z podrodziny języków nigero-kongijskich. Największą grupą etnicznąDagomba, która stanowi jedną trzecią populacji oraz Mamprussi. Grupa etniczna Gurma wraz z Komkomba tworzą największa podgrupę, obejmąc 21% populacji. Wspomniane języki (w przeciwieństwie do grup na południu) należą do rodziny języków Gur.

Religie[edytuj | edytuj kod]

Ponad 56% populacji stanowią wyznawcy islamu, 21% wyznaje religie tradycyjne, 19% to chrześcijanie. Około 3% to inne religie.

Konflikty etniczne[edytuj | edytuj kod]

Stosunki między różnymi grupami etnicznymi w Regionie Północnym nigdy nie były stabilne. W szczególności od długiego czasu tlą się konflikty między Dagomba a koczowniczym ludem Kokomba. W oczach dominujących Dagomba, Kokomba są bezrolnymi intruzami i bandytami, którzy przedostali się na obszary Dagomba dopiero w epoce kolonializmu. Rok 1994 był najgorszym pod tym względem w historii Ghany. Konflikt rozszerzył się na inne grupy etniczne, pochłaniając kilka tysięcy zabitych.

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

Region jest jednym z najmniej rozwiniętych obszarów Ghany. Ponad 70% czynnej zawodowo ludności to rolnicy. Mała gęstość zaludnienia częściowo jest spowodowana przez emigrację z powodu skrajnego ubóstwa w regionie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]