Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii
ilustracja
Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii - Stacja I drogi krzyżowej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Góra Kalwaria

Adres

ul. Marianki 41a

Data założenia

1989

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i etnograficzne

Dyrektor

Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowscy – właściciele

Położenie na mapie Góry Kalwarii
Mapa konturowa Góry Kalwarii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii”
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa konturowa powiatu piaseczyńskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii”
Położenie na mapie gminy Góra Kalwaria
Mapa konturowa gminy Góra Kalwaria, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii”
Ziemia51°58′27″N 21°12′16″E/51,974167 21,204444

Regionalne Muzeum Etnograficzne w Górze Kalwarii – prywatne muzeum z siedzibą w Górze Kalwarii. Placówka jest prywatną inicjatywą Bożeny i Wojciecha Prus-Wiśniowskich – członków Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Placówka powstała w 1989 roku. Jej siedzibą jest prywatny budynek, mieszczący się na tzw. „Syjonie” – wzniesieniu, na którym niegdyś stały dominikańskie zabudowania klasztorne. W skład ekspozycji wchodzą m.in. liczne kopie dokumentów, dotyczących historii miasta, militaria pochodzące z okresu II Rzeczypospolitej oraz powojennego, wytwory lokalnego rzemiosła, stroje: ludowe oraz zakonne (dominikańskie i franciszkańskie) oraz wystawa przyrodnicza (muszle, owady, gady oraz ssaki).

W ramach wystawy plenerowej eksponowane są wyroby rzemiosła z XIX i XX wieku oraz głazy narzutowe, przywiezione z różnych stron Polski oraz z zagranicy.

Zwiedzanie muzeum odbywa się po uzgodnieniu z właścicielami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]