Przejdź do zawartości

Reknica (dopływ Raduni)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reknica
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Struga
Długość ok. 25 km
Źródło
Miejsce 2 km. na zachód od Przywidza,
Pojezierze Kaszubskie
Współrzędne

54°11′40″N 18°16′54″E/54,194444 18,281667

Ujście
Recypient Radunia w Kolbudach
Miejsce

Kolbudy

Współrzędne

54°16′18″N 18°27′57″E/54,271667 18,465833

Położenie na mapie powiatu gdańskiego
Mapa konturowa powiatu gdańskiego, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Reknicastruga na Kaszubach, prawy dopływ Raduni. Rzeka wypływa ze źródła położonego ok. 2 km na zachód od Przywidza na wschodniej wysoczyźnie morenowej Pojezierza Kaszubskiego. Przepływa przez Jezioro Klonowskie, Klonowo Dolne, Jezioro Głębokie (zwane też Głęboczko), Hutę Dolną, Jezioro Ząbrskie, Marszewską Górę i Czapielsk, po czym nabiera charakteru górskiego, płynąc dalej w kierunku południowo-wschodnim i tworząc malowniczy jar (będący rezerwatem) między Czapielskiem a Kolbudami i by ostatecznie ujść do starego koryta Raduni w Kolbudach.

Rzekę nazywano dawniej Bembernicą, a jej odcinek końcowy nosił nazwę Ząbrzyca (wcześniej Ząbrzenica). Pod koniec XVI wieku miejscowy dzierżawca założył u ujścia Reknicy do Raduni kuźnię. W późniejszym okresie, nieco powyżej, zbudowano funkcjonujący jeszcze przed II wojną światową młyn wodny[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dziennik Bałtycki, dodatek Alfabet Powiatu Gdańskiego, 29.02.2012

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]