Retromalisus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Retromalisus damzeni)
Retromalisus
Kazantsev, 2020
Okres istnienia: eocen
56/33.9
56/33.9
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

Berendtimiridae

Rodzaj

Retromalisus

Typ nomenklatoryczny

Retromalisus damzeni Kazantsev, 2020

Retromalisus – wymarły rodzaj chrząszczy z podrzędu wielożernych i rodziny Berendtimiridae. Obejmuje tylko gatunek R. damzeni. Znany jest z inkluzji w bursztynie bałtyckim znalezionych w Zatoce Gdańskiej i pochodzących z eocenu.

Taksonomia i ewolucja[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2020 roku przez Siergieja Kazancewa. Opisu dokonano na podstawie pojedynczej inkluzji w bursztynie bałtyckim znalezionej w Zatoce Gdańskiej na terenie obwodu królewieckiego i pochodzącej z eocenu. Nazwa rodzajowa to połączenie łacińskiego retro z nazwą rodzaju Omalisus, natomiast epitet gatunkowy nadano na cześć Jonasa Damzena, który ofiarował inkluzję moskiewskiemu ośrodkowi badawczemu[1].

Autor opisu umieścił rodzaj[1] w należącej do sprężyków[2] rodzinie Berendtimiridae, wcześniej monotypowej[1], utworzonej w 1987 roku przez Josefa R. Winklera dla rodzaju Berendtimirus[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o spłaszczonym grzbietobrzusznie i wydłużonym ciele długości około 3,2 mm. Szersza niż dłuższa głowa zaopatrzona była w małe, kulistawe oczy złożone, małe głaszczki o wydłużonych i spiczasto zwieńczonych członach wierzchołkowych oraz długie, nitkowate czułki, zbudowane z jedenastu członów, z których pierwszy jest krótszy niż u Berendtimirus. Poprzeczne, trapezowate w zarysie przedplecze miało słabo wypukłe krawędzie przednią i tylną oraz małe i ostre kąty tylne z wcięciami przed nimi. Kształt tarczki był trójkątny. Całkowicie nakrywające odwłok, wydłużone pokrywy miały niemal równoległe boki i sięgające wierzchołków, wąskie epipleury. Na powierzchni pokryw występowało po dziesięć regularnych szeregów okrągławych punktów. Przedpiersie było krótkie, T-kształtne, zaopatrzone w rozwidlony wyrostek międzybiodrowy. Odnóża były cienkie, o wydłużonych biodrach i krętarzach oraz bardzo smukłych udach, tylko w przypadku przedniej pary grubszych od goleni. Stopy budowało pięć członów, z których tylko czwarty był rozszerzony i os spodu głęboko wcięty, pozostałe zaś wąskie. Na spodzie odwłoka widocznych osiem sternitów (wentrytów), z których ostatni był dość głęboko, półokrągło wykrojony[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Sergey Kazantsev. Retromalisus damzeni, gen. et sp. nov., a second Baltic amber taxon of the extinct family Berendtimiridae (Insecta: Coleoptera). „Journal of Natural History”. 54 (17-18), s. 1073-1080, 2020. DOI: 10.1080/00222933.2020.1781949. 
  2. Patrice Bouchard i inni, Family-group names in Coleoptera (Insecta), „ZooKeys”, 88, 2011, s. 1-972, DOI10.3897/zookeys.88.807.
  3. Josef R. Winkler. Berendtimiridae fam. n., a new family of fossil beetles from Baltic Amber (Coleoptera, Cantharoidea). „Mitteilungen Muenchener Entomologischen Gesellschaft”. 77, s. 51–59, 1987.