Rewolucyjno-Ludowa Awangarda Palmares

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rewolucyjno–Ludowa Awangarda Palmares (port. Vanguarda Armada Revolucionária Palmares, VAR–Palmares) – grupa miejskiej partyzantki z Brazylii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Formacja założona została w 1969 roku[1][2]. W jej skład weszło kilka mniejszych grup rewolucyjnych (w tym Komando Wyzwolenia Narodowego i część Ludowej Awangardy Rewolucyjnej)[2][3]. Założycielem organizacji był Carlos Araujo[2]. Według brazylijskiej policji na początku działalności liczyła 312 członków. Grupa była w pełni zmilitaryzowana. Broń została zrabowana z wojskowych garnizonów[2]. Policja szacowała, że na uzbrojenie grupy znajduje się lekko ponad sto sztuk pistoletów i karabinów[2]. Największą akcją VAR–Palmares była kradzież sejfu zawierającego 2,5 miliona dolarów w lipcu 1969 roku. Kasa pancerna należał do byłego gubernatora stanu São Paulo, Adhemara de Barrosa. Sejf znajdował się w domu kochanki Barrosa w Rio de Janeiro[2]. Grupa szybko rozpadła się na skutek działań policji, która schwytała lub zabiła większość jej liderów[1].

Członkiem VAR-Palmares była prezydent Dilma Rousseff[2].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Była grupą marksistowsko-leninowską[2]. Celem VAR–Palmares było wywołanie wojny rewolucyjnej i utworzenie w Brazylii republiki socjalistycznej[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Vanguarda Armada Revolucionária Palmares (port.). fgv.br. [dostęp 2017-10-08].
  2. a b c d e f g h i Maciej Stasiński: Jeszcze jedna prezydentka (pol.). wysokieobcasy.pl. [dostęp 2017-10-08].
  3. Vanguarda Popular Revolucionária (port.). fgv.br. [dostęp 2017-10-08].