Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1718

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1718
Data uchwalenia 14 października 2006
Dotyczy  Korea Północna
Uchwalona jednomyślnie
Tekst rezolucji
Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1718rezolucja nakładająca sankcje na Koreę Północną, uchwalona jednomyślnie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w dniu 14 października 2006 roku. Rada Bezpieczeństwa potępiła w niej Koreę Północną w związku z przeprowadzeniem pięć dni wcześniej próby nuklearnej. W Rezolucji Rada Bezpieczeństwa wezwała Koreę do rezygnacji z programu nuklearnego, a także nałożyła na nią szereg sankcji. Postępowanie Korei Północnej, w tym podziemną próbę nuklearną uznano tym samym za zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Podstawa prawna Rezolucji[edytuj | edytuj kod]

Rezolucję podjęto na podstawie Rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych, wyraźnie ograniczając podstawę prawną do art. 41 Karty (sankcje nie wymagające użycia siły zbrojnej), a tym samym nie dopuszczając możliwości użycia siły zbrojnej wobec Korei Północnej bez odrębnej, dodatkowej rezolucji Rady podjętej na mocy art. 42 Karty (sankcje zbrojne).

Sankcje nałożone na Koreę Północną[edytuj | edytuj kod]

Rezolucja przewiduje szeroki zakres sankcji wobec Korei Północnej. Zakazano dostarczania szerokiego asortymentu ciężkiego uzbrojenia wojskowego i części zamiennych do niego, a także wyłączono możliwość eksportowania uzbrojenia przez Koreę. Zakazano także szkoleń, doradztwa i innych form pomocy, które mogłyby zostać wykorzystane przez Koreę do rozwoju uzbrojenia. Ponadto zdecydowano o zamrożeniu wszelkich środków finansowych, które mogłyby wspierać rozwój programu nuklearnego Korei, a także zabroniono wpuszczania na swe terytorium osób (i ich rodzin), które są zaangażowane w program nuklearny. Jako dodatkową sankcję o charakterze psychologicznym zakazano eksportu dóbr luksusowych do Korei.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]