Wikipedia:Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wikipedia nie zawiera porad prawnych[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia zawiera artykuły o tematyce prawnej, lecz nie udziela gwarancji na zamieszczone w nich informacje, ich dokładność, aktualność i odpowiedniość do konkretnego przypadku. Nie można zagwarantować, by artykuł w jakiejkolwiek formie przywołujący zagadnienia prawne podawał informacje prawdziwe czy dokładne. Systemy prawne w różnych rejonach świata różnią się od siebie, a do tego ewoluują dość szybko w miarę upływu czasu. Nawet, jeśli dane stwierdzenie w kwestiach prawnych jest dokładne, może ono być prawdziwe jedynie dla systemu prawnego, w obrębie którego mieszka użytkownik zamieszczający takie stwierdzenie. Podobnie, po zamieszczeniu w Wikipedii określonej informacji prawnej, odpowiadające jej przepisy mogły ulec zmianie lub zostać zastąpione innymi.

Informacje prawne zamieszczone w Wikipedii mają w najlepszym przypadku charakter ogólny i nie mogą stanowić zamiennika w stosunku do porady profesjonalisty czy urzędnika o odpowiedniej wiedzy, będącego w stanie zastosować posiadaną wiedzę w określonym przypadku. W celu znalezienia kompetentnego prawnika można skontaktować się z lokalną okręgową radą adwokacką lub izbą radców prawnych. Wikipedia nie jest prawnikiem!

Poszczególni współtwórcy haseł, personel techniczny, deweloperzy oprogramowania i donatorzy Wikipedii oraz osoby w jakikolwiek sposób powiązane z Wikipedią nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystywania zawartych w Wikipedii informacji.

Żadna treść serwisu internetowego Wikipedia ani innego serwisu Wikimedia Foundation Inc. nie może być uznana za próbę udzielenia porady prawnej.