Rincón del Bonete

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rincón del Bonete
Ilustracja
Widok zapory od zbiornika Rio Negro
Państwo

 Urugwaj

Droga wodna

Rio Negro

Budowa i eksploatacja
Projekt

M. Armand

Konstruktor

Adolf Ludin

Okres eksploatacji

1950

Położenie na mapie Urugwaju
Mapa konturowa Urugwaju, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rincón del Bonete”
32°49′51″S 56°25′16″W/-32,830833 -56,421111

Rincón del Bonetezapora oraz hydroelektrownia w Urugwaju[1]. Budowa nieopodal Paso de los Toros spowodowała powstanie największego w Ameryce Południowej sztucznego zbiornika wodnegoRío Negro.

Jest on położony na granicy dwóch departamentów: Durazno i Tacuarembó. Elektrownia ta ma moc 128 MW. Rincón del Bonete jest największą z czterech elektrowni, wybudowanych na rzece Río Negro. Tworzą one podstawowy, centralny system energetyczny Urugwaju.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tło budowy[edytuj | edytuj kod]

W 1903 roku prezydent José Batlle y Ordóñez zatrudnił francuskiego inżyniera M. Armanda, aby opracował w szczegółach możliwość żeglowną rzeki Rio Negro[2]. W badaniach przewidziano budowę tam, które zapewniłyby poziom wody w okresach suszy. Jeden z zaplanowanych obszarów znajdował się w pobliżu ujścia rzeki Tacuarembó.

Aby sprawić, by żegluga śródlądowa stała się skuteczna, w 1906 minister rozwoju, inżynier Juan Capurro, zlecił angielskiej firmie Harrow & Co. budowę trzech statków ładunkowych po cenie 2,140 funtów za sztukę. Następnie zamówiono jeszcze cztery podobne statki. Noszą one nazwy: "Pokój", "Porządek", "Wolność", "Postęp" i "Wolność". Działania te spowodowały decyzję o budowie zapory wielorakiego wykorzystania[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęcie budowy na rzece Río Negro zainicjował prezydent dr Gabriel Terra[2]. W 1906 roku rozpoczęły się prace topograficzne, wysokościomierzy i planimetryczną Rio Negro. Początkowy koszt prac został określony na 48 mln pesos, wg ustawy z lutego 1934. Całkowita kwota budżetu pracy to około 50 milionów pesos, co stanowiło prawie 1/6 ówczesnego PKB. Głównym projektantem budowy został niemiecki profesor inżynierii hydraulicznej Adolf Ludin[2][3]. Umowa na budowę zapory, pomiędzy niemieckim konsorcjum, które wygrało przetarg, i stroną urugwajską, został podpisany w dniu 15 kwietnia 1937 roku, ustanawiając, że prace powinny być zakończone w dniu 30 kwietnia 1942 roku, a następnie z powodu zdarzeń spowodowanych II wojną światową, koszt projektu wzrósł do 107 milionów pesos[2]. Konieczne badania, pomiary poziomu i przepływu, instalacja mierników rzecznych oraz konsolidacja odpowiednich ram prawnych zajęły wiele lat. Kamienie milowe obejmowały ustawy o utworzeniu Dyrekcji ds. Hydrografii i użyteczności publicznej w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. Następnie opracowano dokładnie projekty turbin i wytwarzania energii[2].

Projekt budowy z planów prezydenta Gabriela Terry

Inauguracja pracy elektrowni nastąpiła 21 grudnia 1945 roku[2]. Przez następne lata przeprowadzano wiele udoskonaleń i przebudów w celu ulepszenia zapory oraz elektrowni na zaporze, także z powodu powodzi, która dotknęła Urugwaj w 1959 roku[2].

Atrakcja turystyczna i ochrona środowiska[edytuj | edytuj kod]

Z mostu drogowego na grobli można obserwować liczne ptaki: Kaczki, mewy, rybitwy. W okolicach Rincón del Bonete znajduje się także duża kolonia sępów, która zamieszkuje las eukaliptusowy, uznawany za jednej z największych w Ameryce Południowej[4].

Stan wód na zaporze i zanieczyszczenie zbiornika reguluje dekret nr 253/979 z 9 maja 1979 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rincón del Bonete, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-03-04].
  2. a b c d e f g h Milestones:Rincón del Bonete, 1945 – ETHW, ethw.org [dostęp 2019-03-04].
  3. Adolf Ludin, Die physio-geographischen Planungsgrundlagen für den Vollausbau des Rio Negro in Uruguay im Interesse von Wasserkraftnutzung, Schifffahrt und Landeskultur, 1950.
  4. Tim Burford, The Bradt Travel Guide Uruguay, Bradt Travel Guides, 2010, ISBN 978-1-84162-316-0 [dostęp 2019-03-04] (ang.).

Źródła[edytuj | edytuj kod]