Ringlight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Studyjny ringlight o średnicy 1 m zamocowany na statywach
Przykładowe zdjęcie z wykorzystaniem ringlight’a
Pierścieniowa lampa błyskowa na obiektywie aparatu

Ringlight[1] (ring light, ring-light) – rodzaj lampy wykorzystywanej w fotografii profesjonalnej. Ze względu na swoją specyfikację używany głównie w studiach fotograficznych. Ring light zwany jest w niektórych przypadkach również lampą pierścieniową. Twórcą efektu „pierścieniowego światła” był Clifford Coffin, amerykański fotograf. Pierwowzorem lampy była używana przez niego okrągła lampa dentystyczna[2].

Istnieje również odmiana lampy pierścieniowej montowana bezpośrednio na obiektyw zazwyczaj wykonana w technologii świecenia LED.

Służy jako źródło światła sztucznego, którego użycie powoduje uzyskanie efektu równomiernego oświetlenia (brak cienia), w prawie każdym przypadku fotografowania trójwymiarowego obiektu.

Ringlight często spotykany jest w fotografii mody oraz fotografii portretowej. Z wykorzystaniem ring lighta, w tych dziedzinach fotografii, wiąże się charakterystyczny (pożądany lub niepożądany) efekt pojawiających się w oczach blików w kształcie okręgu (ich liczba zależna jest od liczby żarówek oraz od tego czy użyto wszystkich żarówek).

Jednym z pierwszych fotografów w Polsce używających tego typu oświetlenia był Sergiusz Suszyn. Autorski projekt ring lighta, który stworzył stał się podstawą do wielu jego modyfikacji i odmian budowanych na potrzeby „domowe”.

Budowę ringlighta zazwyczaj można oprzeć na zwykłych materiałach typu sklejka, MDF, kilka żarówek, kable elektryczne, wyłączniki np. w celu wyłączania pojedynczych żarówek aby uzyskać inny efekt świecenia (widoczne na załączonych obrazkach), ściemniacza, aby płynnie regulować intensywność świecenia i ułatwić pracę modelowi.

Rodzaje oświetlenia[edytuj | edytuj kod]

Rozróżniamy kilka rodzajów oświetlenia typu ring:

ring light
oświetlenie stałe – widmo emitowanego światła zależy od rodzaju żarówek/świetlówek wykorzystanych w jego konstrukcji (moc, temperatura barwowa). Zwykle okrąg średnicy około 70cm – 1m z zamontowanymi w równomiernie rozmieszczonych oprawkach 8-12 źródłami światła, które można też stosować ze ściemniaczem w celu płynnej regulacji światła. Przykładem tego typu źródła światła jest montowana na obiektywie lampa Sony HVL-RL1.[1]
ring flash
Konstrukcja zwykle przypomina ring light’y, różnicą jest zastosowanie żarówek błyskowych/palników zamiast źródeł emitujących światło stałe,
macro ring flash
Bezcieniowa lampa w formie okręgu instalowana na obiektywie, wyposażona w różną, w zależności od modelu, liczbę palników zapewniających dokładną eliminację cieni fotografowanego przedmiotu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sony Electronics Inc: Alpha Lighting Brochure 2012. docs.sony.com. [dostęp 2014-08-21]. (ang.).
  2. Clifford Coffin: The Varnished Truth – Photographs from Vogue 1945 to 1955 – National Portrait Gallery [online], www.npg.org.uk [dostęp 2019-02-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John Hedgecoe: Nowy podręcznik fotografii. Warszawa: Arkady, 2005, s. 164–164. ISBN 83-213-4377-5.