Robert B. Dickey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Robert Dickey.
Robert B. Dickey

Robert Barry Dickey (ur. 10 listopada 1811, zm. 14 czerwca 1903) – kanadyjski polityk II poł. XIX wieku. Był uczestnikiem konferencji w Charlottetown i w Québecu. Zaliczany jest do grona Ojców Konfederacji.

Robert Dickey urodził się w Amherst w Nowej Szkocji. Studiował prawo i rozpoczął praktykę adwokacką w Nowej Szkocji w 1834 i Nowym Brunszwiku w rok później. W 1858 został powołany do Rady Legislacyjnej Prowincji Nowa Szkocja. Będąc jej członkiem, dwukrotnie podróżował do Londynu w sprawie negocjacji budowy Kolei Interkolonialnej. Był także konsulem kanadyjskim w USA oraz dyrektorem Nova Scotia Electric Telegraph Company.

Dickey był jednym z przedstawicieli Nowej Szkocji na konferencjach w Charlottetown i w Québecu. Nie udał się na konferencję londyńską, gdyż nie zgadzał się z postulatami na temat Nowej Szkocji w rezolucji Quebekańskiej. Gdy jednak przyszło do ratyfikacji postanowień konferencji, głosował za ich przyjęciem. W 1867 po zawiązaniu Konfederacji został mianowany senatorem, którym pozostał do swej śmierci w 1903 r.