Robert Corbin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Corbin
Miejsce urodzenia Linden
Gujana Lider Opozycji
Okres od 2 maja 2003
Przynależność polityczna Ludowy Kongres Narodowy (PNC)
Poprzednik Desmond Hoyte

Robert Herman Orlando Corbin - gujański polityk, przewodniczący Ludowego Kongresu Narodowego (PNC, People's National Congress) i lider opozycji od 2003.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Robert Corbin urodził się w Linden. W młodości pracował w sekcji młodzieżowej kościoła prezbiteriańskiego. Zdobył dyplom z pracy socjalnej oraz licencjat z prawa na Uniwersytecie Gujany w Georgetown oraz na Hugh Wooding Law School[1].

W latach 1966-1977 był pracownikiem socjalnym na obszarach wiejskich. W tym czasie wstąpił do organizacji młodzieżowej PNC, Ruchu Młodych Socjalistów. Następnie wszedł w skład Komitetu Centralnego Ludowego Kongresu Narodowego[1].

W sierpniu 1973 dostał się po raz pierwszy do Zgromadzenia Narodowego. Zasiadał w nim przez 23 lata, do października 1997. Zajmował liczne stanowiska w strukturach partii oraz w rządzie. Był wiceprzewodniczącym oraz sekretarzem generalnym PNC. Zajmował stanowisko ministra współpracy i mobilizacji narodowej, ministra sportu i młodzieży, ministra rozwoju narodowego i regionalnego, ministra rządu lokalnego, ministra rolnictwa i leśnictwa oraz ministra robót publicznych, komunikacji i usług komunalnych. W latach 1985-1992 pełnił funkcję wicepremiera Gujany. W sierpniu 2000 został wybrany przewodniczącym PNC. 1 lutego 2003, po śmierci lidera partii Desmonda Hoyte, został wybrany nowym liderem PNC. 2 maja 2003 został mianowany liderem opozycji parlamentarnej[1]. Po porażce Ludowego Kongresu Narodowego w wyborach parlamentarnych w sierpniu 2006, Corbin zachował stanowisko lidera PNC i lidera opozycji[2].

Robert Corbin jest żonaty, ma pięcioro dzieci[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Honourable Mr. Robert H. O. Corbin, MP (ang.). Peoples National Congress. [dostęp 2009-07-23].
  2. Corbin still PNC top man (ang.). BBC News. [dostęp 2009-07-23].