Rockwell (krój pisma)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kategoria: Szeryfowa Klasyfikacja: Linearna Projektant: Monotype Data powstania: 1934

Rockwellkrój z rodziny szeryfowych lub egipcjanek. Został zaprojektowany na zlecenie ówczesnego inspektora firmy Monotype – Franka Hinmana Pierponta – w 1934 roku i okazał się jednym z najbardziej popularnych krojów wśród egipcjanek z XX wieku.

Szeryfy cechuje prawie jednolita grubość kresek tworzących litery, są podobne do szeryfów w krojach Akzidenz-Grotesk lub Franklin Gothic. Rockwell jest krojem geometrycznym, jego wielkie i małe o jest bardziej okrągłe niż eliptyczne. Szeryf na szczycie wielkiej litery A jest wyrazisty (szeryf belkowy). Ponadto oś liter okrągłych jest całkowicie prostopadła do linii pisma[1].

Ze względu na czystą i prostą formę może być śmiało wykorzystywany w tekstach ciągłych. Jest oparty na wcześniejszym, bardziej skondensowanym kroju szeryfowym o nazwie Litho Antique.

W latach 80. XX wieku widniał w PM Magazynie oraz w corocznych edycjach Księgi rekordów Guinnessa.

New York Times używa podobnego kroju, Stymie Extra Bold, który jest wykorzystywany na pierwszych stronach niedzielnych gazet i kilku innych typograficznych. Forma litery małego t w Stymie Extra Bold jest bardzo geometryczna, a Rockwell Extra Bold ma ją zaokrągloną. Wydłużenie górne litery t kroju Rockwell jest także mocno ścięte.

Charlotte Hornets używa odmiany Rockwell zwaną Rockwell Condensed do swojego logo i strojów.

Pochodne[edytuj | edytuj kod]

Opracowana przez Herb Lubalin ITC Lubalin Graph jest wersją egipcjanki ITC Avant Garde(inne języki), która jest podobna do Rockwell. Posiada jednak nieco mniej szeryfów (np. brak szeryfu dolnego w 7 i szeryf w A jest skierowany na lewo) i parę różniących się majuskuł (np. B, G, R). Krój ITC Avant Garde Gothic jest bezszeryfowym wariantem krojów ITC Lubalin Graph i Rockwell.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Wolański: Edycja tekstów. Praktyczny poradnik. Warszawa: PWN, 2008, s. 18.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]