Przejdź do zawartości

Księga rekordów Guinnessa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo księgi rekordów Guinnessa
Wielokrotny rekordzista Guinnessa Joe Alexander wraz z certyfikatami ustanowienia rekordów oraz edycją księgi z 2014

Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness World Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.

O Księdze

[edytuj | edytuj kod]

Księga miała początkowo bawić sensacyjno-humorystycznymi informacjami bywalców piwiarni, z czasem stała się prestiżową publikacją w świecie. Odnotowuje rekordowe osiągnięcia w różnych dziedzinach, od ważnych po błahe, jak np. „największa porcja spaghetti spożyta jednorazowo”. Tytuł księgi wywodzi się od irlandzkiej rodziny Guinness, piwowarów, właścicieli browaru w Dublinie w XIX wieku. Dziś Guinness PLC z siedzibą główną w Londynie ma swoje oddziały w 120 krajach.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

4 maja 1951 roku sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness, udał się na strzelanie nad bagienne tereny rzeki Slaney w hrabstwie Wexford w Irlandii. Zadał sobie wtedy pytanie o najszybszego ptaka w Europie (siewka złota czy cietrzew), dostrzegł, że takich informacji nie można zweryfikować w ówczesnych podręcznikach. Przypomniał sobie, że podobnych pytań w pubach w Irlandii i Wielkiej Brytanii jest więcej, Beaver wpadł na pomysł , że popularną może stać się książka odpowiadająca na tego typu pytania. 27 sierpnia 1955, po ostatecznym zebraniu danych przy pomocy braci McWhirter (Norris McWhirter i Ross McWhirter) i ich agencji wyszukującej fakty, ukazało się pierwsze wydanie Księgi rekordów Guinnessa. Wydanie to miało nakład 1000 egzemplarzy i w tym samym roku Księga stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii. Rok później została wydana również w Stanach Zjednoczonych w liczbie 70 tys. egzemplarzy. Pierwsza polska edycja ukazała się w 1991 roku.

Wcześniejsze nazwy Księgi

[edytuj | edytuj kod]
  • The Guinness Book of World Records (Księga światowych rekordów Guinnessa)
  • The Guinness Book of Records

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]