Roseanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roseanna
Autor

Sjöwall i Wahlöö

Typ utworu

powieść kryminalna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Szwecja

Język

szwedzki

Data wydania

1965

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2009

Wydawca

Amber

Przekład

Halina Thylwe

poprzednia
brak
następna
Mężczyzna, który rozpłynął się w powietrzu

Roseanna – powieść kryminalna autorstwa szwedzkiej pary pisarskiej Sjöwall i Wahlöö, wydana w 1965 r. Jest to pierwszy utwór z cyklu, w którym głównym bohaterem jest Martin Beck. Powieść została dwukrotnie sfilmowana: w 1967 r. przez Daniela Abramsona i w 1993 r. przez Hansa Alfredsona.

Zwłoki młodej kobiety zostają przypadkowo znalezione w kanale przy jednej ze śluz Kanału Gotyjskiego. Sekcja zwłok stwierdza, iż została ona przed śmiercią brutalnie zgwałcona. Śledztwo, w którym bierze udział inspektor Martin Beck, nie może ruszyć z miejsca, ponieważ nie można ustalić tożsamości zmarłej kobiety. W identyfikacji pomaga Interpol: okazuje się, iż kobieta była Amerykanką, podróżującą po Skandynawii i że nazywała się Roseanna McGraw. Drobiazgowe śledztwo pozwala ustalić ostatnie chwile życia kobiety oraz wytypować podejrzanego. Policjanci proszą koleżankę, Sonję Hanssen, by odegrała rolę przynęty dla przestępcy.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

W powieści po raz pierwszy pojawiają się funkcjonariusze sztokholmskiej policji Martin Beck, Lennart Kollberg i Frederik Melander, którzy występują również w pozostałych częściach cyklu. Bohaterami utworu są również: detektyw Ahlberg z policji w Motali oraz młoda policjantka Sonja Hansson.