Przejdź do zawartości

Rostysław Nowożeneć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rostysław Nowożeneć (ukr. Ростислав Новоженець; ur. 24 maja 1956 we Lwowie[1]) – ukraiński polityk nacjonalistyczny, deputowany lwowskiej rady obwodowej z Bloku Julii Tymoszenko w latach 2006-2010.

Pomysłodawca nazwania nowo powstającego we Lwowie stadionu na Euro 2012 imieniem Stepana Bandery[2]. Nowożeneć ponadto stoi na czele fundacji "Ukraina-Ruś", która w 2010 roku wydała przewodnik zatytułowany "Ukraińskie miejsca w Polsce", który spotkał się ze stanowczym odzewem w mediach polskich. W przewodniku tym znalazły się m.in. niezgodne z prawdą twierdzenie, że plemię Polan to plemię ukraińskie, Juliusz Słowacki, Zygmunt II August, Stanisław August Poniatowski byli Ukraińcami, a Kraków to staroukraiński gród, który dostał się pod okupację Polaków[3].

Od państwa rosyjskiego zażądał 10,5 bilionów hrywien jako odszkodowanie dla Ukrainy za "śmierć milionów jej mieszkańców z rąk rosyjskich oprawców"[4].

Przed rozpoczęciem obchodów 65. rocznicy masowej zbrodni na ludności polskiej we wsi Huta Pieniacka, dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich i ukraińskich ochotników do niemieckiego 4 Pułku Policji SS, Nowożeneć zażądał demontażu pomnika upamiętniającego ofiary mordu, wystawionego w tej miejscowości w 2005 roku przez polską organizację państwową Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa[5].

Nawoływał również do przyłączenia do Ukrainy ziem południowej i wschodniej Polski, południowej Białorusi, części Rosji, Mołdawii i Rumunii[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Вголос
  2. Lwowski radny: stadion imienia Bandery
  3. Ukraińcy twierdzą, że założyli Polskę
  4. Ростислав Новоженец: «Все русское мешает нам жить! (j.ukr.)
  5. Ukraińscy nacjonaliści chcą uczcić pamięć ofiar "polskich szowinistów"
  6. "Straciliśmy Łemkowszczyznę, Nadsanie, Chełmszczyznę i Podlasie, które weszły w skład Polski, oraz ziemię brzeską i Homelszczyznę, które znajdują się na Białorusi - mówił na wiecu Nowożeneć. W tym kontekście wymienił także należące do Rosji wschodnią Słobożańszczyznę i Kubań, oraz mołdawskie Naddniestrze i południową Bukowinę, która jest częścią Rumunii. - Jedności kraju jeszcze nie osiągnęliśmy, lecz powinniśmy do niej dążyć - oświadczył Nowożeneć." Ukraina: Nacjonaliści chcą zwrotu ziem od Polski. Newsweek.pl. 9 sierpnia 2011.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]