Rower gravelowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykładowy rower gravelowy

Rower gravelowy – uniwersalny, szybki rower, posiadający baranka (kierownica szosowa), który umożliwia jazdę po szutrowych, leśnych oraz gruntowych drogach, zachowując przy tym niebywały komfort oraz dobrą przyczepność. W dużym uproszczeniu rower gravelowy, można nazwać rowerem szosowym z szerszymi oponami i tarczowymi hamulcami. Rowery zostały opracowane w USA[1].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Budowa roweru gravelowego przypomina tę, która występuje w sprzęcie szosowym. Gravel posiada wydłużony tylni trójkąt z uwagi na zastosowanie szerszych i wyższych opon. Materiał, z którego wykonane są ramy nie różni się od tego, który stosuje się w szosach, dlatego dostępne są:

Układ napędowy przeważnie składa się z zespołu zębatek przednich, które napędzane są bezpośrednio za pomocą korby i pedałów. Zębatki przednie, połączone są z tylnymi za pomocą łańcucha, który pozwala wprawić je w ruch, poprzez przeniesienie siły napędowej na tylne koło. Najczęściej stosuje się konfigurację 1-2 zębatek w przednim napędzie oraz 8-11 na tylnym, co pozwala uzyskać konfigurację od 8 do nawet 22 przełożeń.

Największą różnicę w budowie dostrzec można na pewno w szerokości felg, opon oraz zastosowaniu hamulców tarczowych. W rowerach gravelowych stosuje się szersze felgi i opony niż w kolarstwie szosowym, z uwagi na to, iż rowery te muszą znosić dużo cięższe warunki panujące w terenie. Hamulce tarczowe zapewniają dobrą moc hamowania oraz są mniej podatne na mocne zabrudzenia występujące w terenie, np. błoto, co w rowerze szosowym mogłoby mocno wpłynąć na spadek skuteczności hamowania.

Obecnie na rynku dostępne są rowery gravelowe w wielu konfiguracjach, a ceny wahają się od 2-3 tys. zł do nawet kilkunastu za markowy sprzęt[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomek Tyszko, Rower gravelowy - co to takiego jest/, Bikeworld.pl, 18 marca 2022.
  2. Gravel - co to za rower? | Rowerowe Porady, 27 sierpnia 2021 [dostęp 2022-06-29] (pol.).