Rozgrywka na odwróconą rękę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rozgrywka na odwróconą rękę (ang. "dummy reversal") to w brydżu manewr rozgrywającego polegający na przebijaniu lew w ręce w której jest więcej atutów, na przykład:

            ♠ 9 8
            A K x
            A K x
            ♣ x x x x x

            ♠ A K D W x
            x x x x
            x x x x
            ♣ -

S gra kontrakt 4♠ po wiście asem trefl, 100% szansę realizacji kontraktu daje rozgrywka na odwróconą rękę. Rozgrywający przebija pierwszy wist w ręce małym pikiem, a następnie wchodzi czterokrotnie na stół honorami w czerwonych kolorach i przebija 4 trefle figurami pikowymi. Łącznie w rozdaniu weźmie 10 lew - 5 przebitek, 4 lewy honorowe i jednego atuta z dziadka (po oddaniu dziesiątki pik).

            ♠ A 9 7 5
            D 10 9
            10 8 3
            ♣ D 7 6
       ♠ K D W 10      ♠ 8 6 4 2
       6 2         8 5 3
       D 5 2        A K 9 7
       ♣ W 9 4 3      ♣ 10 8
            ♠ 3
            A K W 7 4
            W 6 4
            ♣ A K 5 2

S gra 4 po wiście ♠K. Rozgrywający ma 9 lew z góry, a największą szansę (68% - jeżeli tylko atuty się podzielą u przeciwników 3-2) na 10 lew daje rozgryka na odwróconą rękę. Pierwszy wist pobity jest asem, następnie rozgrywający przebija pikiem asem kier w ręce, wchodzi do stołu damą kier, przebija następnego pika w ręce królem kier, wchodzi do dziadka dziesiątka kier i przebija kolejnego pika waletem kier. Teraz gra trefla do damy, ściąga przeciwnikom ostatniego atuta i ma w ten sposób 10 lew - 3 przebitki w ręce, 3 atuty ze stołu, as pik i 3 trefle.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]